Projekt tygodnia – wizytownik

Kategoria: Projekty 3D 14 lip 2018

Tydzień temu, korzystając z druku 3D, wykonaliśmy zestaw akcesoriów do laptopa. Dzisiaj, przy pomocy tej samej technologii, zrobimy dwa różne pudełka do przechowywania wizytówek.

Każdy przedsiębiorca, właściciel strony internetowej lub pracownik jakiejś większej bądź mniejszej firmy nosi w kieszeni lub w portfelu plik swoich wizytówek. To dzięki nim nasz klient lub kontrahent będzie w stanie w łatwy sposób nas zidentyfikować, a w razie potrzeby skontaktować się z nami.

W dzisiejszym „projekcie tygodnia” wykonamy dwa różne pudełka do przechowywania pakietu naszych wizytówek. Pojemniki te dodatkowo umożliwią nam ich proste i efektowne „dozowanie”. W poszukiwaniu odpowiednich projektów udamy się tym razem na portal Thingiverse. Wszelkiego rodzaju akcesoriów i gadżetów związanych z wizytówkami znajdziemy tutaj całą masę. Po krótkich poszukiwaniach wybór padł na dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to proste pudełko z elastyczną wkładką wewnętrzną, drugie posiada specjalny mechanizm, który pozwala nam na wysunięcie wizytówki za pomocą dedykowanego przycisku.

Wszystkie dzisiejsze modele wykonamy na drukarce 3D UBOT 3D S+ z PLA produkcji Spectrum Filaments. Wysokość warstwy ustawiamy na 0,2 mm, wypełnienie na około 20%, a prędkość druku na 50 mm/s. Pierwszy model dostępny jest w dwóch różnych wersjach zewnętrznej obudowy, heksagonalnym oraz diamentowym. Zdecydowałem się na wykonanie tego pierwszego. Obudowę zewnętrzną wydrukujemy w kolorze pomarańczowym, a tackę wewnętrzną w kolorze białym.

Jako że obudowa zewnętrzna drukowana była pionowo, a płaszczyzną przyklejenia do platformy roboczej była ścianka z otworem na wysuwające się wizytówki, musimy tę szczelinę nieco poszerzyć przy pomocy nożyka tapicerskiego.

Specjalne wyprofilowanie tacki sprawia, że umieszczone na niej wizytówki są cały czas dociskane do górnej ścianki, przez co pierwsza od góry znajduje się zawsze naprzeciw otworu do jej wysuwania. Wystarczy tylko delikatnie przesunąć palcem w okienku obudowy, a karta płynnym ruchem wysuwa się na zewnątrz.

Drugi projekt jest nieco bardziej „gadżeciarski”, za pomocą specjalnego przycisku możemy bowiem rozdawać wizytówki z prędkością, z jaką krupier rozdaje karty w kasynie. Model wykonamy w całości z PLA w kolorze pomarańczowym. Tym razem do wydrukowania mamy aż siedem elementów.

Składanie rozpoczynamy od zamocowania „sprężyn” w wieczku obudowy. Ich zadaniem jest ciągły docisk umieszczonych wewnątrz wizytówek.

Największa część obudowy zawiera podajnik oraz specjalną sprężynę, dzięki której przycisk podajnika wraca na swoje położenie po wydaniu wizytówki. Aby element ten był ruchomy, za pomocą nożyka tapicerskiego musimy odczepić go od reszty modelu.

Z drugiej strony obudowy umieszczamy przycisk oraz ogranicznik jego położenia.

Aby wysunąć wizytówkę wystarczy przesunąć i puścić przycisk.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments