Projekt tygodnia – podstawka pod laptopa i przesłona na kamerę internetową

Kategoria: Projekty 3D 08 lip 2018

Tydzień temu, korzystając z technologii FDM, pokazaliśmy jak zrobić zapasową klapkę baterii do zabawki dziecięcej. Dzisiaj z kolei zajmiemy się wykonaniem dwóch akcesoriów do laptopa, każde w dwóch różnych wersjach. Będą to podstawki poprawiające komfort pisania na klawiaturze oraz przesłony na kamerę internetową.

Rozpoczynamy od podstawek pod laptopa. Będą to niewielkie elementy, które umieścimy w okolicy łączenia się podstawy z ekranem. Dzięki temu zabiegowi laptop ustawiony będzie pod pewnym kątem, który ma za zadanie odciążyć nasze nadgarstki w czasie intensywnego korzystania z klawiatury. Poza tym ustawienie takie poprawia również widoczność ekranu w momencie kiedy ustawiamy notebooka na jakimś stoliku i chcemy komfortowo coś na nim obejrzeć.

Na poszukiwanie odpowiednich projektów udamy się na portal MyMiniFactory, gdzie powinniśmy bez problemu wybrać coś dla siebie. Zdecydowałem się na dwa różne modele. Pierwszy z nich pozwala nam na lekką modyfikację kąta poprzez przesuwanie laptopa do przodu lub do tyłu, ale jest też przez to nieco mniej stabilny, drugi z kolei nie umożliwia żadnej regulacji, ale zapewnia większą stabilność.

Obie wersje wykonamy na drukarce 3D UBOT 3D S+. Model pierwszy wydrukujemy w 3D z niebieskiego PLA „no name”, drugi natomiast z pomarańczowego PLA od Spectrum Filaments. Wysokość warstwy ustawimy na 0,3 mm, a wypełnienie na około 25%.

Po zakończeniu procesu drukowania 3D obie podstawki (nie jednocześnie) umieszczamy w wyznaczonych do tego miejscach. Ostatecznie wybieramy tą, która spełnia nasze oczekiwania.

Kolejny gadżet przyda się każdemu, kto zakleja wbudowaną w laptopa kamerę internetową, chroniąc się w ten sposób przed podglądaniem przez hakerów lub “agencje rządowe”. Niektórzy wykorzystują w tym celu na przykład taśmę izolacyjną inni z kolei to co mają akurat pod ręką (na przykład naklejkę z jabłka kupionego w sklepie). O słuszności tego typu postępowania przemawiają na przykład doniesienia o tym, że takie same „zabezpieczenia” stosuje chociażby szef FBI.

Niezbędne projekty ponownie odnajdujemy na MyMiniFactory. Pierwszy z nich to zabawny model pszczoły, którą po prostu zawieszamy na klapie laptopa, a w razie potrzeby skorzystania z kamerki zdejmujemy lub przesuwamy na bok. Do jej największej wady możemy zaliczyć brak „mobilności”, ponieważ nie zawsze będziemy pamiętać o tym, żeby zabrać ją ze sobą. Podobnie jak wszystkie dzisiejsze wydruki 3D, tak i ten wykonamy na drukarce 3D UBOT 3D S+.

Drugi projekt jest nieco bardziej „poręczny”, ponieważ montujemy go na stałe. Składa się on z dwóch elementów, ramki oraz przesłony.

Do ramki przyklejamy niewielkie fragmenty dwustronnej taśmy klejącej, a następnie, wraz z przesłoną, przyklejamy ją w odpowiednim miejscu, tak aby przesunięcie przesłony w lewe lub prawe skrajne ułożenie zasłaniało kamerkę, a ustawienie w przeciwnym kierunku ją odsłaniało.

Wszystkie wykonane przez nas dzisiaj akcesoria prezentują się w następujący sposób.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments