LumiFold TB, czyli… ONO na sterydach?

Kategoria: Amatorskie drukarki 3D News 08 paź 2018

Wszyscy znamy niekończącą się historię kampanii Kickstarterowej super taniej drukarki 3D ONO, która do naświetlania żywicy fotopolimerowej miała wykorzystywać ekran LCD dowolnego smartfonu. Nowe generacje telefonów komórkowych lądują w naszych kieszeniach, a ONO jak nie było tak nie ma. Podobną ideę w swojej innowacyjnej drukarce 3D LumiFold TB wykorzystuje włoska firma Lumifold Industries; do utwardzania żywicy wykorzystuje jednak tablet, a nietypowy sposób działania osi Z czyni z niej urządzenie przenośne.

Fotopolimerowe drukarki 3D przeżywają aktualnie swój renesans. Głównym katalizatorem ich popularności jest coraz niższa cena, kojarzona przede wszystkim z technologią UV LCD, która jako źródło światła wykorzystuje wysokorozdzielcze ekrany LCD. Skoro urządzenia te wykorzystują jako źródło obrazu ekrany pochodzące z telefonów komórkowych, to dlaczego by nie wykorzystywać całych telefonów, sprzedając drukarki 3D, które będą jeszcze tańsze? W końcu praktycznie każdy z nas ma takie urządzenie w kieszeni. Idea taka przyświecała zapewne twórcom nieodżałowanej drukarki 3D ONO. Jak się to skończyło wszyscy wiemy i z zapartym tchem śledzimy kolejne doniesienia na ten temat. Podobna inicjatywa przyświeca jednak włoskiej firmie Lumifold Industries, która poza ideą wykorzystania tabletu posiada również ciekawy pomysł na działanie osi Z.

LumiFold TB rozwijany jest od niemal pięciu lat. W 2013 roku pojawiły się pierwsze wzmianki na jego temat. Urządzenie miało w tamtych czasach kosztować w okolicach 100 €. Podobnie jak (miało to mieć miejsce) w ONO, tak i tutaj do pełnej funkcjonalności potrzebujemy urządzenie mobilne (w tym wypadku tablet) ze specjalną aplikacją, która komunikuje się z drukarką 3D przy pomocy technologii Bluetooth. Trzymając tablet w dłoniach jesteśmy w stanie poruszać osią Z, podnosząc ją tak, aby można było tablet umieścić pod kuwetą z żywicą. Resztę czynności wykonujemy z prostego panelu drukarki 3D.

Źródło: www.lumindustries.com

Urządzenie to kompatybilne jest z iPadem Mini 3 oraz 4, ale też z innymi tabletami tego typu. Obszar roboczy może wynosić około 100 x 100 x 100 mm, a rozdzielczość XY (zależna od matrycy tabletu) nawet 78 mikrometrów. LumiFold TB kompatybilny jest z żywicami UV, które naświetla w czasie od 30 s do 100 s, co umożliwia niestety dość powolny wydruk, ale należy pamiętać, że jest to zależne od mocy podświetlenia naszego ekranu oraz od rodzaju żywicy.

Źródło: www.lumindustries.com

Najciekawiej prezentuje się jednak rozwiązanie zastosowane w osi Z. Wykorzystano tutaj układ nożycowy, który działa podobnie jak w przypadku podnośników laboratoryjnych. Dzięki temu urządzenie jest bardzo kompaktowe i łatwe w transporcie, mieści się nawet w klasycznej walizce. Zamknięta drukarka 3D ma wymiary 180 x 280 x 80 mm, a w stanie rozłożonym wartość odpowiadająca za wysokość urządzenia wzrasta do 180 mm.

Drukarka ma zadebiutować w tym miesiącu na Maker Faire Rome oraz targach Formnext we Frankfurcie. Niestety jej cena nie jest jeszcze znana.

Źródło: www.all3dp.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments