Apium Additive Technologies wprowadza do swojej oferty nowy filament polipropylenowy

Kategoria: Materiały do druku 3D 01 lis 2018

Niemiecki producent profesjonalnych drukarek 3D, pracujących w technologii FDM, firma Apium Additive Technologies, wprowadza do swojej oferty nowe tworzywo specjalistyczne. Polipropylen (PP) dzięki swoim charakterystycznym właściwościom wykorzystywany może być niemal w każdej znanej nam dziedzinie przemysłu, będąc zarazem drugim najczęściej stosowanym polimerem na świecie.

Apium Additive Technologies to znana niemiecka marka zajmująca się przede wszystkim drukiem 3D dla potrzeb przemysłu. W swojej ofercie posiada między innymi specjalistyczne drukarki 3D z serii P oraz M, ale znajdziemy tam również urządzenie do przechowywania i suszenia filamentu, co jest niezwykle istotne, biorąc pod uwagę fakt, że urządzenia te pracują z tworzywami takimi jak różne odmiany PEEK, PEI, PVDF oraz POM-C.

Wspomniane powyżej filamenty również zaliczają się do bogatego portfolio Apium. Do tego grona dołącza właśnie Polipropylen. Jest to węglowodorowy polimer termoplastyczny, który pod wpływem temperatury staje się elastyczny, a po powrocie do standardowych warunków wraca do swojej pierwotnej sztywności. Obok polietylenu jest jednym z dwóch najczęściej wykorzystywanych w przemyśle tworzyw sztucznych. Jego wartość rynkowa szacowana była w ubiegłym roku na 75,4 mld $.

Zakres temperatur topnienia da Polipropylenu wynosi od 130oC do 171oC. Materiał ten charakteryzuje się wysoką odpornością chemiczną, a jednocześnie zachowuje swój pierwotny kształt po zginaniu i skręcaniu. Możliwości jego zastosowania są bardzo szerokie, od opakowań do przechowywania produktów spożywczych, przez sprzęt laboratoryjny, aż po części samochodowe.

Tworzywo PP oraz inne produkty tego producenta można będzie zobaczyć na stoisku firmy Apium na targach Formnext we Frankfurcie.

Źródło: www.all3dp.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments