Carbon wprowadza pierwszą fotopolimerową żywicę medyczną dla systemów DLS
Znana z produkcji super szybkich systemów do fotopolimerowego druku 3D, amerykańska firma Carbon, wprowadza do swojej oferty pierwszą żywicę o przeznaczeniu medycznym. MPU 100 ma charakteryzować się wysoką wytrzymałością mechaniczną, biokompatybilnością oraz możliwością sterylizacji.
Mająca swoją siedzibę w Dolinie Krzemowej firma Carbon zasłynęła dzięki opracowanej przez siebie technologii DLS (Digital Light Synthesis), która dzięki wykorzystaniu tlenu w procesie polimeryzacji żywicy pozwala na druk 3D w trybie „ciągłym”, czyli bez konieczności okresowego podnoszenia oraz opuszczania platformy roboczej. Technologia stała się na tyle popularna, że wiele światowych koncernów postanowiło wykorzystać ją w swoich procesach produkcyjnych. Pośród nich znajdziemy chociażby Adidasa lub Johnson & Johnson.
Po wprowadzeniu serii materiałów przeznaczonych głównie dla potrzeb przemysłu przyszedł czas na ekspansję na rynki medyczne. Pierwszym krokiem uczynionym w tym kierunku ma być wprowadzenie żywicy MPU 100 (Medical Polyurethane 100). Materiał ten produkowany jest w kolorze białym i przeznaczony jest głównie dla producentów wyrobów medycznych. Przemawiać za tym mają jego wspomniane we wstępie właściwości w połączeniu z wysoką odpornością na środki chemiczne.
Pośród sugerowanych przez producenta zastosowań znajdziemy między innymi możliwość wykonywania butelek na pigułki, uchwytów narzędzi chirurgicznych, jednorazowych urządzeń medycznych, protez, przedmiotów mających kontakt z lekami, inhalatorów oraz modeli chirurgicznych.
Przeprowadzone dotychczas kompleksowe testy MPU 100 potwierdziły jej całkowitą zgodność z normami USP VI oraz ISO 10993-5. Równie ważną cechą jest możliwość poddawania wykonanych z niej obiektów sterylizacji przy pomocy tlenku etylenu oraz promieniowaniem jonizującym.
MPU 100 jest dostępny w kartridżach o pojemności 800 ml.
Źródło: www.all3dp.com
this article helps me to gain some knowledge.