Wysokotemperaturowa żywica Formlabs jest teraz jeszcze bardziej… wysokotemperaturowa

Kategoria: Materiały do druku 3D 06 gru 2018

Lista żywic dostępnych dla drukarki 3D Form 2 jest systematycznie powiększana, tak aby każdy użytkownik mógł znaleźć coś przeznaczonego do swoich potrzeb. Blisko rok temu na rynku pojawiła się pierwsza wysokotemperaturowa żywica Formlabs, która właśnie doczekała się upgrade’u do wersji wytrzymującej jeszcze wyższe temperatury.

W ciągu ostatniego roku, od kiedy żywica High Temperature trafiła do sprzedaży, Formlabs bardzo uważnie śledził to co dzieje się na rynku oraz przeprowadził liczne rozmowy z inżynierami oraz projektantami produktów, które przeznaczone są do użytku w podwyższonych temperaturach. Dzięki temu udało się poznać typowe zastosowania tej żywicy oraz wszystkie jej mocne oraz słabe strony, co pozwoliło na ulepszenie tego tworzywa, tak aby w pełni pokrywało się z potrzebami klientów.

To co uległo poprawie to przede wszystkim wartość temperatury ugięcia pod obciążeniem przy sile nacisku wynoszącej 0,45 MPa. W tej chwili wynosi ona 238oC. Poprzez zwiększenie parametru wydłużenia przy zerwaniu zmniejszono również kruchość tego materiału. 

Jak utrzymuje producent, wielu użytkowników kupuje ich flagową drukarkę 3D ze względu na żywicę High Temperature. Jej zakres zastosowań jest dość szeroki, ale ogranicza się przede wszystkim do modeli statycznych, przez co może być wykorzystywany między innymi do produkcji form do formowania wtryskowego lub termoformowania, pojemników wodoszczelnych odpornych na gorącą ciecz lub parę, obudów do silnie nagrzewających się sprzętów elektronicznych oraz różnego rodzaju elementów wykorzystywanych w lotnictwie lub motoryzacji.

Nowe tworzywo trafi do sprzedaży po wyczerpaniu stanów magazynowych wersji sprzedawanej obecnie.

Źródło: www.formlabs.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments