OpenFlexure – drukowany w 3D mikroskop open source

Kategoria: Projekty 3D 18 maj 2020

Profesjonalne mikroskopy, które wykorzystuje się w laboratoriach, to sprzęt wysokiej klasy, który zazwyczaj jest bardzo drogi, przez co wiele instytucji edukacyjnych nie może sobie na niego pozwolić. Rozwiązaniem tego problemu może być drukowany w 3D mikroskop DIY OpenFlexure, który zbudować można za zaledwie “20 USD”.

Na wszelkiego rodzaju portalach aukcyjnych znaleźć możemy całą masę mikroskopów określanych mianem mikroskopów edukacyjnych. Ich rozrzut cenowy jest dosyć spory, ale niestety wraz ze wzrostem ceny nie powinniśmy się spodziewać dużego wzrostu ich jakości. Czytając liczne komentarze możemy dowiedzieć się, że mikroskopy, które wizualnie prezentują się bardzo solidnie, niejednokrotnie nie nadają się do jakiegokolwiek użytku.

Posiadając własną drukarkę 3D i trochę umiejętności manualnych możemy więc sami pokusić się o zbudowanie własnego mikroskopu. Taki też cel przyświecał naukowcom z University of Bath w Wielkiej Brytanii, którzy stworzyli OpenFlexure, przeznaczony dla potrzeb edukacji mikroskop DIY z elementami drukowanymi w 3D.

Założeniem projektantów było stworzenie mikroskopu dostępnego dla wszystkich. Koszt zużytego materiału, kamery oraz niektórych akcesoriów montażowych wyliczony został przez nich na zaledwie 18 USD. Największym problemem tych wyliczeń jest zdaje się niestety fakt, że twórcy projektu nie wliczają w jego koszty konieczność zakupu Raspberry Pi, zakładając ze mamy go już w domu. Jeśli tak nie jest to do budżetu musimy dołożyć ponad drugie tyle.

OpenFlexure to w pełni zautomatyzowany mikroskop laboratoryjny z opcją pozycjonowania próbek oraz kontrolą autofokusa. Aby go wykonać musimy w pierwszej kolejności wydrukować zestaw plików STL, w wybranym przez siebie wariancie. Model został zoptymalizowany tak, aby zużyć możliwie jak najmniejszą ilość filamentu, która według twórców wynosi około 200g. Dokładną instrukcję montażu oraz listę potrzebnych elementów znajdziemy tutaj. Po wykonaniu wszystkich ustalonych czynności montażowych wystarczy tylko pobrać oraz zainstalować przygotowane oprogramowanie.

Zgodnie z założeniami projektu open source, każdy użytkownik może swobodnie modyfikować jego elementy. Dokonali tego już inżynierowie z STICLab z Tanzanii, dostosowując go do potrzeb swojego regionu i przekazując ponad 100 mikroskopów dla instytucji edukacyjnych oraz medycznych.

Źródło: www.3dnatives.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments