LulzBot wprowadza wsparcie dla filamentów o średnicy 1,75 mm

Kategoria: Desktopowe drukarki 3D 26 lip 2020

LulzBot to obok Ultimakera jeden z bardziej popularnych producentów drukarek 3D, który korzysta z filamentów w standardzie 2,85 mm. Za sprawą nowego właściciela marki, firmy FAME 3D, oraz jego współpracy ze Slice Engineering, do nowych urządzeń LulzBot trafią zestawy montażowe M175, przystosowane do filamentu o średnicy 1,75 mm.

Początki niskobudżetowego druku 3D w technologii FDM sięgają roku 2009 oraz nierozerwalnie wiążą się z filamentem o średnicy 3 mm. Spowodowane było to przede wszystkim brakiem producentów tego typu tworzywa oraz koniecznością wykorzystania tego co jest dostępne na rynku, czyli drutu spawalniczego ABS o takim właśnie przekroju.

Średnica 3 mm okazała się jednak dość problematyczna. Większość ówczesnych głowic posiadała bowiem wkładki z rurek PTFE o takiej samej średnicy, więc ich spasowanie niejednokrotnie okazywało się zbyt ciasne, przez co nie pozostawiało zbyt dużego marginesu błędu dla pływających średnic tworzywa, którymi w tamtych czasach nie przejmowano się aż tak bardzo. W ten oto sposób narodził się format 2,85 mm, który obowiązuje praktycznie do dzisiaj.

Wraz z wprowadzaniem coraz to nowszych filamentów narodził się również nowy format ich wytłaczania. Średnica 1,75 mm wiąże się poniekąd z pojawieniem się PLA, które ze względu na swoją kruchość nie najlepiej spisuje się w grubszym odpowiedniku, ponieważ pod tą postacią bardzo często pęka. Od tego momentu większość producentów przeszła na filament w nowym standardzie, ale nieliczni (tacy jak na przykład LulzBot oraz Ultimaker) nadal pozostali przy średnicy 2,85 mm.

Sytuacja w LulzBot zmieniła się nieco kilka dni temu, ponieważ FAME 3D, jego nowy właściciel, ogłosił nawiązanie współpracy z firmą Slice Engineering, na mocy której głowice tej marki o średnicy 1,75 mm będą mogły być montowane w urządzeniach LulzBot. Za sprawą zestawów montażowych M175 będziemy mogli zamontować hotendy Mosquito, dysze Bridgemaster oraz ekstrudery BMG od Bondtech, czyli zestaw komponentów naprawdę wysokiej klasy.

Zestaw M175 kompatybilny jest z drukarkami 3D Mini 2, TAZ Workhorse oraz TAZ Pro, ale dzięki specjalnemu adapterowi zamomtujemy go również w modelach Mini 1, TAZ 5 i TAZ 6. Póki co rozszerzenie oferowane jest jako opcja i nie zanosi się, aby miało ono w najbliższym czasie wyprzeć z oferty tego producenta rozwiązania na filament 2,85 mm.

Źródło: www.fabbaloo.comwww.lulzbot.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments