Druk 3D ze stuprocentowego drewna

Kategoria: Materiały do druku 3D 09 cze 2021

Druk 3D z filamentów z domieszkami drewna jeszcze kilka lat temu rozpalał wyobraźnię niejednego użytkownika drukarki 3D. Ze względu na niskie walory użytkowe materiał ten odszedł już niestety w niepamięć, pozostając jedynie ciekawostką dla najbardziej zainteresowanych. Za sprawą firmy Forust tego typu tworzywo może ponownie wrócić do łask, zwłaszcza że tym razem mamy do czynienia z materiałem w 100% składającym się z drewna i pozwalającym na wykonywanie przedmiotów użytkowych.

Drewno jest naturalnym kompozytem, które podobnie do włókna węglowego, składającego się z długich włókien węglowych połączonych polimerem w postaci epoksydów, budowane jest z długich włókien celulozowych związanych naturalnym polimerem w postaci ligniny. Jest to idealna analogia przełożenia kompozytu stworzonego przez naturę w kompozyt syntetyczny.

Znane nam filamenty „drewniane” zawierają w swoim składzie niewielkie ilości tego składnika, resztę stanowi natomiast termoplastyczny wypełniacz. Firma Forust, która jest spółką zależną Desktop Metal opracowała metodę, która eliminuje wykorzystanie termoplastów, zastępując je naturalną ligniną.

Niestety technika ta nie jest dostępna dla posiadaczy drukarek 3D w technologii FDM, ponieważ jej zasada działania opiera się na metodzie natryskowej, znanej z technologii binder jetting. Opracowany materiał nosi nazwę Forustwood i powstaje poprzez selektywne natryskiwanie ligniny na kolejne warstwy modelu, utworzone z proszku ze zmielonych trocin drzewnych. Tym samym nasz obiekt utworzony zostaje ze stuprocentowego drewna.

Materiał od Forust charakteryzuje się bardzo niskim śladem węglowym, ponieważ wytwarza się go z przemysłowych produktów ubocznych, takich jak trociny oraz lignina, dzięki czemu jest to zrównoważony sposób na wytwarzanie złożonych projektów na bazie drewna.

Forustwood zachowuje większość cech naturalnego drewna, takich jak łatwość obróbki mechanicznej. W przeciwieństwie do niego jest on jednak materiałem izotropowym. Wizualną anizotropię możemy mu jednak nadać dodając do modelu cyfrowy wzór słojów. Efekt takiego działania jest naprawdę imponujący i przekonujący wizualnie.

Skala modeli, jakie możemy wykonać z tego tworzywa zależy jedynie od obszaru roboczego posiadanej przez nas drukarki 3D. W związku z tym materiał ten nadaje się do bardzo szerokiego zakresu zastosowań, od niewielki ozdób po większe elementy architektoniczne lub meble.

Źródło: www.3dprinting.com, www.forust.com

Zdjęcia: www.forust.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments