Dyze Design prezentuje zaawansowany detektor filamentu Orthus

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 22 wrz 2022

Kanadyjski Dyze Design, producent popularnego osprzętu do drukarek 3D klasy przemysłowej, ogłosił wprowadzenie na rynek nowego niezwykle precyzyjnego czujnika do monitorowania filamentu w procesie druku 3D. Urządzenie to trafi do sprzedaży na początku października i można je już zamawiać w przedsprzedaży.

Dyze Design w branży druku 3D działa od kilku lat, jednak w obrębie ich działalności nie znajdziemy żadnej drukarki 3D, a jedynie komponenty służące do ich budowy. Części te wyróżniają się bardzo wysoką jakością, dlatego też chętnie sięgają po nie firmy trudniące się składaniem własnych konstrukcji. Pośród tych najpopularniejszych elementów znajdziemy przede wszystkim ekstrudery oraz głowice.

Kanadyjska firma jest jednym z prekursorów komercyjnego wykorzystywania detektorów filamentu w drukarkach 3D. W 2016 roku na Kickstarterze zaprezentowała model Sentinel, który był jednym z pierwszych tego typu „wynalazków” na rynku. Urządzenie to po wykryciu końca szpuli zatrzymywało wydruk w oczekiwaniu na zmianę tworzywa.

W chwili obecnej, tego typu rozwiązanie znajdziemy już praktycznie w każdej, nawet budżetowej drukarce 3D. Niestety ich jakość idzie często w parze z ceną, czyli jest niska, a sama funkcjonalność  również nie dorównuje rozwiązaniom bardziej zaawansowanym. Ograniczenia te przejawiają się najczęściej w niewielkiej liczbie rozpoznawanych filamentów oraz wykrywaniu jedynie ich końca, pomijając tak ważny problem jak zablokowanie się materiału w głowicy.

Photo Credit: Dyze Design

Podstawową zaletą detektora Orthus jest jego wysoka czułość oraz precyzja na poziomie 9 mikrometrów. Oznacza to, że jego czas reakcji jest niemal natychmiastowy, co ma bardzo duże znaczenie przy druku 3D skomplikowanych modeli z bardzo drogich materiałów. Samą czułość możemy jednak regulować manualnie, przełączając włącznik pomiędzy wspomnianymi już 9 mikrometrami, a 148 mikrometrami i 1,229 mm.

Orthus przystosowany jest do pracy ze wszystkimi, dostępnymi na rynku filamentami, takimi jak na przykład PLA, TPU, TPE, PVA, PC, PETG, NYLON, PEEK, PEI. Dodatkową zaletą jest fakt, że możemy używać go z tworzywami o średnicy zarówno 1,75 mm, jak i 2,85 mm (dwa oddzielne warianty). Czujnik kompatybilny jest z każdym firmwarem open source i w prosty sposób można go zamontować na ramie drukarki 3D, korzystając z zaledwie dwóch śrub.

Premiera urządzenia będzie miała miejsce 8 października 2022 roku. Za równowartość 125 CAD można będzie je nabyć chociażby bezpośrednio od producenta.

Źródło/Source: www.3dprinting.com

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: Dyze Design

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments