Ze świata slicerów: Cura 2.5

Kategoria: Programy i strony www 13 maj 2017

Dostępna jest stabilna wersja Cura 2.5, wprowadzająca – jak zwykle – szereg usprawnień i poprawek. Wraz z tą wersją, otrzymujemy zwiększoną szybkość działania, wielowątkowość, kalkulator kosztu materiału i… wiele, wiele więcej.

Na wstępie ostrzegam: w przypadku aktualizacji starszej wersji programu, istnieje ryzyko utracenia bądź uszkodzenia profili (drukarek 3D, materiałów, druku  3D). Przed instalacją wersji 2.5 zaleca się wykonanie kopii zapasowej folderu zawierającego pliki konfiguracyjne. Aby dotrzeć do niego, otwórz dotychczas używaną wersję Cura i wybierz opcję: Help -> Show Configuration Folder. Protip #1: jest to dobra okazja do pozbycia się potrafiącego nieźle przybrać na wadze pliku dziennika cura.log. Protip #2: zawartość tego folderu wyśmienicie się kompresuje, może warto w ten sposób przechowywać jego kopie zapasowe?

Poprawiona szybkość

Usprawniony został system ustawień. Sprawdziłem: zmiana drukarek 3D, profili druku 3D i materiałów odbywa się odczuwalnie szybciej niż w poprzedniej wersji stabilnej, jednak wciąż wiąże się z chwilą „zastanowienia się” przez komputer. Producent deklaruje również znaczną poprawę szybkości pracy z plikami 3MF, których wczytywanie ma być teraz nawet o 90% szybsze.

Wielowątkowość (!!!)

Na komputerach pracujących pod kontrolą Windowsa lub Linuxa, wyposażonych w procesory wielordzeniowe, część procesu cięcia odbywa się z wykorzystaniem więcej niż jednego rdzenia. W sprzyjających warunkach, pocięcie modelu może zajmować nawet o 70% czasu mniej w porównaniu do poprzednich wydań. We własnym zakresie przeprowadziłem – korzystając jeszcze z wersji 2.5 beta – mały test na czterordzeniowym procesorze E5450 (podobno odpowiednik Q9650?) podkręconym do 3,6 GHz, dla testowego modelu uzyskując czas od jego upuszczenia do pojawienia się wizualizacji wydruku 3D na poziomie 45 sekund. Dla porównania, w wersji stabilnej 2.4 pocięcie tego samego modelu z tymi samymi ustawieniami i przygotowanie wizualizacji zajęło pełną minutę i 43 sekundy, czyli ponad drugie tyle! Różnica oczywiście jest też odczuwalna bez stopera w ręku, nawet w przypadku dość już leciwego komputera z procesorem dwurdzeniowym.

Wstępne podgrzanie stołu

Pojawiła się możliwość wstępnego podgrzania stołu w drukarkach Ultimaker 3. Wystarczy użyć funkcji „preheat” w panelu Print Monitor.

Nowe możliwości widoku warstw

To w zasadzie dwie nowości. Pierwszą z nich jest nowy renderer, dzięki któremu podgląd warstw bezpośrednio w Cura w końcu przystaje do 2017 roku! Nie mówię, że jest jakiś wybitny – raczej, że przestał być tragiczny.

Nowa jakość wizualizacji zarezerwowana jest dla komputerów wyposażonych w karty graficzne wspierające OpenGL 4.1. W przypadku niekompatybilnego sprzętu, następuje automatyczne przełączenie do starego widoku warstw.

Drugą nowością, dostępną również dla starego renderera, jest możliwość wizualizacji tylko wybranych składowych wydruku 3D oraz ograniczenia renderowanych warstw w zakresie od danej warstwy do danej warstwy, a nie tylko – jak miało to miejsce do tej pory – w zakresie do danej warstwy.

Możliwość wyłączenia automatycznego cięcia

W Cura cięcie domyślnie odbywa się w tle i rozpoczyna się automatycznie po załadowaniu modelu bądź dokonaniu jakiejkolwiek zmiany na stole (obróceniu, przesunięciu, przeskalowaniu…) lub w ustawieniach. W przypadku złożonych modeli, niskiej warstwy bądź starych komputerów potrafi się to okazać dość uciążliwe. Mimo początkowych oporów, Ultimaker wprowadził możliwość rozpoczynania cięcia wyłącznie na żądanie. Aby zmienić zachowanie programu, należy w Preferences -> Configure Cura… odznaczyć opcję „Slice automatically”.

Domyślnie wyłączone automatyczne skalowanie

Dotychczas automatyczne skalowanie wczytywanych zbyt dużych (i bardzo małych?) modeli było domyślnie włączone. Niektórzy zauważali fakt przeskalowania modelu w najbardziej bolesny z możliwych sposobów – mając już w rękach wydruk 3D, który powstawał kilkadziesiąt godzin. Jak to zgrabnie określono na blogu Ultimakera, ta zmiana nie wymaga wyjaśnienia.

Kalkulator kosztu filamentu

Mówiąc krótko, w ustawieniach materiału można podać cenę za szpulę i masę filamentu na szpuli, a na tej podstawie oszacowany zostanie koszt filamentu potrzebnego na wykonanie danego przedmiotu.

Czytnik g-code

Przywrócona została możliwość wczytywania wcześniej wygenerowanych g-code. Zdaje się, niestety, nie działać z urządzeniami zdefiniowanymi przez użytkownika?

Nowe ustawienia dotyczące wypełnień

„Expand Skins Into Infill” – albo nie spotkałem się z problemem, który ma to rozwiązać, albo jest to jego złe rozwiązanie, albo ja nie umiem korzystać z tej funkcji? W każdym razie: nie potrafię zrozumieć tej opcji, więc wyjaśnienie zacytuję w oryginale i zakończę temat:

„The Expand Skins Into Infill setting allows users to specify if skin layers extend into areas of infill. This avoids the expansion of narrow areas of a skin next to walls that are not vertical. The Minimum Infill Area allows users to specify minimum areas of infill to be replaced with a skin.”

„Top/Bottom Line Directions” oraz „Infill Line Directions” – opcje te pozwalają na zmianę kierunków linii górnej i dolnej powłoki oraz kierunków linii wypełnień (tych, dla których ma to sens). Innymi słowy, można ustawić dowolne kierunki zamiast domyślnego [45,135].

Okienko „Discard or Keep Changes”

Przy przełączaniu z profilu druku 3D, w którym dokonano zmian, pojawiało się pytanie, czy zmiany powinny zostać przeniesione, czy porzucone. Od teraz pojawia się okienko precyzujące, o jakie konkretnie zmiany chodzi.

Źródło: Ultimaker.com

O autorze
Avatar

Z drukiem 3D związany od 2013 roku. Przedsiębiorca, twórca i właściciel sklepu internetowego filasklep.pl. Współtwórca forum reprapy.pl. Z wykształcenia – kompletnie nikt. W Sieci znany jako FlameRunner. Zakres specjalizacji: niskobudżetowy druk FFF.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ggggg
ggggg
7 lat temu

czekamy na wersje uzywajaca karty graficznej do ciecia i farmy
szkoda, ze nie chca integrowac openscada, kiedys mial byc to uniwersalny format. moim zdaniem duzo lepszy niz gkody czy wynalazki malomiekkiego

vvyvv
vvyvv
7 lat temu