GENERATE – potężne narzędzie do tworzenia zoptymalizowanych modeli 3D wydane na systemy Windows

Kategoria: Programy i strony www 05 paź 2018

Tworzenie trójwymiarowych modeli przy możliwościach współczesnego oprogramowania do modelowania 3D nie musi być szczególnie skomplikowane i teoretycznie każdy jest się w stanie tego nauczyć, poświęcając na to odpowiednią ilość czasu. Sztuką jest jednak zaprojektowanie modelu, który nie tylko będzie nadawał się do druku 3D, ale też będzie odpowiednio zoptymalizowany pod kątem działających na ten element sił zewnętrznych. GENERATE od firmy Frustum to potężne narzędzie, które bardzo dobrze radzi sobie z tego typu zadaniami.

W dniu wczorajszym opisywaliśmy MakePrintable Studio, które z aplikacji działającej w chmurze ma przekształcić się również w oprogramowanie komputerowe. Okazuje się, że kolejne świetne narzędzie przeglądarkowe ma trafić na dyski naszych komputerów, a za jego sprawą  będziemy mogli zapoznać się z możliwościami technologii TrueSOLID.

TrueSOLID przeznaczona jest przede wszystkim dla druku 3D z metalu, bo z tego tworzywa wykonywane są najczęściej elementy końcowe, które mogą pracować pod dużym obciążeniem. Technologia ta polega na symulacji sił na zaprojektowanym wcześniej kształcie, aby wzmocnić fragmenty, które tego potrzebują oraz „osłabić” (czyli ująć modelu) tam, gdzie siły te mają mniejszy wpływ. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać obiekt o optymalnym stosunku wytrzymałości do jego wagi. Cała geometria przekształcana jest automatycznie w czasie rzeczywistym.

Źródło: www.frustum.com

Technologia TrueSOLID dostępna była do tej pory wyłącznie w postaci dodatków do popularnych programów CAD 3D oraz jako usługa w chmurze. Frustum zapowiedziało jednak wydanie autonomicznego oprogramowania dla komputerów z systemami Widnows, które określane jest mianem GENERATE. Będzie ono posiadać co najmniej taką samą funkcjonalność, ale nie wiadomo jeszcze, czy aplikacja ta będzie korzystać wyłącznie z zasobów naszego komputera, czy w skomplikowanych obliczeniach wspomagać się będzie obliczeniami w chmurze.

Źródło: www.frustum.com

GENERATE ma dostarczyć wiele funkcjonalności, pośród których najciekawiej zapowiadają się:

  • natywny import plików CAD,
  • optymalizacja pojedyncza lub wielobryłowa,
  • standardowa oraz definiowana przez użytkownika baza materiałowa,
  • interaktywne zmiany w projekcie,
  • obciążenia wielopunktowe,
  • eksport STL z definiowaną przez użytkownika rozdzielczością.
    Źródło: www.frustum.com

Źródło: www.fabbaloo.com, www.frustum.com

 

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments