Projekt tygodnia – lampiony solarne

Kategoria: Projekty 3D 21 lip 2017

W pierwszym artykule z cyklu „Projekt tygodnia”, wydrukowaliśmy żyrandol wykorzystując do tego technologię FDM. Tydzień temu przy użyciu drukarki 3D Liquid Crystal 10” oraz plotera laserowego, wykonaliśmy zestaw szachów.  W tym tygodniu powracamy do tematyki światła, ale w bardziej energooszczędnym wydaniu. Wykonamy lampiony solarne, które rozświetlą nasz balkon, taras lub ogród.

Wakacje w pełni, chociaż pogoda akurat w tej chwili dopisuje. Wszystko to sprawia, że coraz mniej chętnie spędzamy czas w domu, starając się możliwie jak najwięcej przebywać na świeżym powietrzu. Jeśli jesteśmy właścicielami domów, najchętniej relaksujemy się w ogrodzie, jeśli natomiast naszym lokum jest mieszkanie, to wystarczyć musi nam do tego taras lub też balkon. Wolny czas spędzamy wówczas przyczyniając się do wzrostu PKB Rosji, odpalając nasze grille gazowe, bo przecież szanujemy naszych sąsiadów i panujące na osiedlach regulaminy i węgiel drzewny uważamy za największe zło.

Aby jeszcze bardziej umilić czas spędzony z rodziną lub przyjaciółmi, wykonamy dzisiaj lampiony solarne, które każdego wieczoru zagwarantują nam kilka godzin romantycznego nastroju. Lampiony wykonamy korzystając z technologii FDM, a oprócz drukarki potrzebne nam będą jeszcze:

  • lampki solarne z marketu budowlanego,
  • klej lub wkręty,
  • linka polipropylenowa

Jak widać lista niezbędnych materiałów nie jest szczególnie rozbudowana, a uzyskanym efektem będziemy się cieszyć naprawdę przez długi czas (nawet przez lata?). Prace zaczniemy od wydrukowania kloszy, czyli najważniejszego elementu naszych lampek. Podobnie jak w przypadku żyrandola, tak i tutaj posłużymy się w tym celu jakimkolwiek projektem wazonu, których na portalu Thingiverse jest całe zatrzęsienie i tylko od nas zależy na co się zdecydujemy. Ja wybrałem dość popularny i leciwy zarazem model Twisted Gear Lamp.

Przed wydrukowaniem kloszy, w projekcie wazy dokonałem małej przeróbki. Za pomocą programu Design Spark Mechanical wyciąłem w dnie kwadratowy otwór, przez który będzie ładowała się bateria solarna lampionu. Po tym zabiegu przystąpiłem do wydrukowania sześciu egzemplarzy przygotowanego modelu. Drukujemy je oczywiście standardowo w trybie wazy. Jako materiału użyłem zalegającego na regale zielonego PLA.

Po wydrukowaniu modeli, za pomocą wiertarki, w górnej części klosza (bliżej denka wazonu) nawiercamy naprzeciw siebie dwa otwory, przez które przewlekamy linkę polipropylenową. Dzięki niej nasze lampiony będą połączone, tworząc harmonijną całość.

Źródłem światła będą popularne w marketach budowlanych lampki solarne. Ja wykorzystałem najtańszą, dostępną w Castoramie wersję. Nóżka lampki ląduje w koszu (lub zachowujemy ją do wykorzystania w innych projektach), a górę przyklejamy lub przykręcamy do denka klosza, tak, aby zaprojektowany w nim otwór idealnie pokrywał się z panelem ładującym baterię lampki. Całość wieszamy w dogodnym dla nas miejscu i od tej chwili codziennie możemy cieszyć się darmowym, nastrojowym światłem.

Dla wszystkich, którzy mają obawę przed wykonaniem tego typu projektu, korzystając z PLA dodam tylko, że pierwsze wykonane w ten sposób lampiony zrobiłem dokładnie trzy lata temu i nadal z nich korzystam (zdejmowane są jedynie na zimę). Rekordowe 36-stopniowe upały nie robią na nich żadnego wrażenia, a jedyną oznaką zużycia jest lekko wypłowiały kolor.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments