Projekty na Thingiverse

Kategoria: Projekty 3D 21 maj 2014

Ostatnio moja aktywność na blogu nieco spadła – ostatni napisany post jest prawie sprzed 2 tygodni. Nie żebym przestał się zajmować drukiem 3D – bo drukarka chodzi prawie codziennie przynajmniej przez parę godzin – ani żebym nie miał w tym temacie nic nowego do powiedzenia. Wszystkiemu winny jest serwis Thingiverse na którym miesiąc temu założyłem profil i który ostatnio pochłania dużą część mojej uwagi :)

Co takiego fajnego w Thingiverse? Przede wszystkim olbrzymia ilość przestrzennych projektów przeznaczonych do druku – od rzeczy kompletnie nieużytkowych, jak czaszka tyranozaura z irokezem, przez ruchome modele mechanizmów, bardzo ciekawe elementy dekoracyjne, różnego pokroju gadżety, figurki, biżuterię, modele edukacyjne, narzędzia, gry i zabawki po przedmioty do domu, włączając uchwyt na papier toaletowy w stylu Space Invader czy uchwyt do przerobienia słoika na kubek. Ze znalezionych w katalogu przedmiotów można tworzyć własne kolekcje, np. akcesoria rowerowe, przedmioty do biura itp. Po wykonaniu jakiegoś modelu można się tym pochwalić i opublikować zdjęcie swojego wydruku. I co najbardziej wciągające, można dodawać swoje projekty lub modyfikować projekty innych osób.

Utworzenie swojego projektu polega przede wszystkim na załadowaniu pliku STL (lub innego wspieranego formatu), dodaniu paru zdjęć wydrukowanego przedmiotu oraz kilku słów opisu. Do tego można wybrać kategorię w katalogu, opcjonalnie wskazówki dot. wykonania modelu, listę tagów oraz informacje o licencji z jaką nasz projekt zostanie opublikowany. Na podstawie załadowanych plików automatycznie generowany jest widok 3D który można dowolnie obracać:

Póki do dodałem do swoich projektów uchwyty na filament, podstawkę do rzeżuchy, mocowania do szpul z filamentem pod półką oraz 3 nowe projekty – zaczep na słuchawki oraz 2 rodzaje klipsów:

Klipsy do torebek z jedzeniem powstały gdy ze smutkiem stwierdziłem, że żadne ze znalezionych na Thingiverse zamknięć nie trzyma opakowań wystarczająco dobrze. Wzorując się nieco na projekcie ketem_studio zrobiłem swoją wersję klipsików, przy których nie ma opcji żeby opakowanie samo się otworzyło:

Klipsy zdobyły nawet uznanie żon maniaków drukowania 3D. Sam zremiksowałem je również do wersji do trzymania ręczników / ścierek kuchennych.

Trzeci z nowych projektów to uchwyt na słuchawki do zaczepienia na ściance działowej w biurze. Bardzo praktyczne rozwiązanie na zredukowanie bałaganu na biurku :)

Thingiverse udostępnia widok statystyk do opublikowanych przedmiotów – z uwzględnieniem ilości wyświetleń, lajków, dodania do kolekcji itp. W ciągu paru dni klipsy zdobyły pozycję na szczycie mojego rankingu :)

O ile sam serwis Thingiverse założony został przez MakerBota, jednego z producentów drukarek, to publikowane modele można wykonać praktycznie na każdym urządzeniu drukującym w 3D. Zapraszam do przejrzenia również tym którzy drukarki (jeszcze) nie mają ani w pracy ani w domowym warsztacie ;)

O autorze
Avatar
ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments