Discovery – drukowany w 3D mini satelita z włókna węglowego

Kategoria: Projekty 3D 28 lip 2020

Mini-Cubes to amerykańska firma, która zajmuje się projektowaniem bardzo małych, bo mierzących zaledwie 5 cm, satelitów zwanych PocketQubes. Ich najnowszy projekt Discovery również mieści się w tej skali, a przy jego opracowywaniu posłużono się drukiem 3D oraz materiałem na bazie włókna węglowego.

Celem satelity Discovery będzie monitorowanie zasobów naturalnych na powierzchni Ziemi. Jego konstrukcja, tak jak w przypadku poprzednich projektów Mini-Cubes, posiada objętość wynoszącą zaledwie 50 x 50 x 50 mm. Niewielkie wymiary oraz trudne warunki, w których będzie gromadzić dane, wymagały od projektantów zastosowania odpowiednich materiałów oraz technologii produkcyjnych do jego wykonania. Po przeprowadzeniu wielu analiz zdecydowano się na druk 3D w technologii SLS.

Powodem, dla którego zdecydowano się na technologię przyrostową była również konieczność zintegrowania z konstrukcją specjalnej kamery. Biorąc pod uwagę rozmiar satelity operacja montażu okazała się procesem dość skomplikowanym. Druk 3D był jedyną opcją wykonania tak złożonego kształtu przy stosunkowo niewielkich kosztach. Do współpracy przy projekcie zaproszono firmę CRP USA, świadczącą usługi druku 3D.

Po wybraniu technologii SLS, w następnym kroku podjęto próbę doboru najbardziej optymalnego tworzywa, które spełni wszystkie wymagania, niezbędne do wystrzelenia satelity w kosmos. Poza lekkością, równie istotną kwestią były koszty oraz wytrzymałość na zmienne warunki temperatury. Po wielu testach wybrano Windform XT 2.0, polimer wzmocniony włóknem węglowym.

Do tej pory opracowano trzy prototypy satelity Discovery. Poddano je również kilku testom obciążeniowym oraz temperatury. Udało się dzięki nim ustalić, że materiał jest w stanie wytrzymać temperaturę w zakresie od +50oC do -40oC. Pierwsze urządzenia mają trafić na orbitę w drugim kwartale 2021 roku.

Źródło: www.3dnatives.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments