RS prezentuje beta wersję Design Spark Mechanical 4.0

Kategoria: Programy i strony www 25 paź 2018

Pośród darmowych programów do modelowania 3D jedno z wyższych miejsc w rankingu popularności zajmuje z pewnością Design Spark Mechanical. Jego twórcy ogłosili właśnie wydanie nowej bety dla wersji 4.0, która ma przynieść wiele usprawnień oraz kilka nowych funkcjonalności.

Design Spark Mechanical (DSM) to dość funkcjonalne narzędzie, które dostępne jest dla użytkowników systemu Windows w wersji 32-bitowej oraz 64-bitowej. Warunkiem darmowego korzystania jest założenia specjalnego konta oraz połączenie z Internetem (przynajmniej podczas uruchamiania programu). Sam soft jest dość zasobożerny i na stosunkowo mocnych komputerach potrafi uruchamiać się kilkadziesiąt sekund, ale podczas projektowania wszystko działa sprawnie i w pełni płynnie.

DSM jest częścią całego pakietu udostępnionego przez dużego dostawcę komponentów elektronicznych, firmę RS. Oprócz niego za darmo możemy pobrać również Design Spark Electrical oraz Design Spark PCB. Oba te programy przeznaczone są do projektowania obwodów elektrycznych oraz płytek PCB. Mechanical z założenia służyć miał do projektowania wszelkiego rodzaju obudów na te komponenty, ale jego funkcjonalność idealnie sprawdza się w modelowaniu dla potrzeb druku 3D.

Wydana właśnie wersja beta Design Spark Mechanical przynosi całą masę zmian. Aby zapoznać się z ich dokumentacją musimy liczyć się z koniecznością przeczytania 79-stronicowego tekstu. Większość z nich to zapewne usprawnienia istniejących funkcji oraz poprawa wydajności i mniej istotne poprawki, ale znajdziemy tam też kilka ciekawych, nowych funkcji.

Narzędzie „Stop Chamfers” to tak zwane zatrzymanie fazowania. Po zaznaczeniu krawędzi w trybie „Ciągnij” oraz użycia narzędzia „Fazuj”, na końcach linii fazowania pojawiają się powierzchnie stożkowe, które możemy przeciągać. Dzięki niemu faza nie musi obejmować całej długości krawędzi, lecz może kończyć się w dowolnym jej miejscu. Kolejne ciekawe narzędzie pozwala nam na przycięcie bryły przy pomocy powierzchni zakrzywionej. Dotychczas czynność ta możliwa była tylko przy pomocy powierzchni płaskich.

Oprogramowanie można pobrać ze strony producenta, a cała dokumentacja zmian dostępna jest tutaj.

Źródło: www.fabbaloo.com, www.rs-online.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
NoOne
NoOne
5 lat temu

DesigkSpark Mechanical to okrojona (mocno) wersja programu Spaceclaim. Do niekomercyjnych zabaw i małych firm, bezpłatny i lepszy jest Fusion360 – pełna wersja, nie okrojona.