Dziś mija 9 rocznica pierwszej, pełnej replikacji RepRapa!

Kategoria: Wydarzenia 29 maj 2017

Chociaż za ojca druku 3D uważa się Charlesa Hulla – wynalazcę technologii SLA (druk 3D z żywic utwardzanych wiązką lasera), można śmiało powiedzieć, że popularność tej metody wytwarzania nigdy nie osiągnęłaby obecnego poziomu, gdyby nie dr Adrian Bowyer – twórca projektu RepRap, czyli samoreplikującej się drukarki 3D. Koncept o nazwie „Replicating Rapid Prototyper” – w skrócie RepRap, powstał 2 lutego 2004 r. Rok później, 23 marca 2005 r. powstał oficjalny blog – reprap.org, na którym opisywano kolejne etapy prac nad projektem.

13 września 2006 r. Bowyer zbudował pierwszy prototyp urządzenia – The RepRap 0.2, który z powodzeniem „zreplikował” z plastiku swoją pierwszą część konstrukcyjną wykonaną na komercyjnej drukarce 3D. Prawdziwy przełom nastąpił jednak w roku 2008 – najpierw 9 lutego RepRap 1.0 o nazwie “Darwin” wydrukował ponad połowę części potrzebnych do stworzenia swojej kopii, następnie 14 kwietnia wydrukowano pierwszą „użyteczną” rzecz w postaci uchwytu samochodowego do iPoda, aż 29 maja pierwsza replika Darwina wydrukowała części do kolejnej repliki zamykając cykl: ojciec – syn – wnuk.

Dziś mija równe 9 lat od tej daty – projekt RepRap obchodzi zatem swoje wyjątkowe urodziny!

Wpływ dr Adriana Bowyera na rozwój sektora druku 3D – przede wszystkim w niskobudżetowym wydaniu, jest niemożliwy do przecenienia. Dzięki jego pracy i zaangażowania w promocję swojej idei zawdzięczamy tak naprawdę rozwój całego sektora druku 3D – począwszy od amatorów i hobbystów, poprzez twórców urządzeń komercyjnych skierowanych na rynek konsumencki, a skończywszy na firmach produkujących drukarki 3D dla biznesu.

Bez Bowyera nie byłoby MakerBota, Ultimakera, Prusy i niezliczonej ilości pozostałych firm produkujących drukarki 3D i filamenty na całym świecie. Ciekawostką jest np. informacja, że w 2009 r. Bowyer wsparł kwotą 25 tysięcy dolarów rodzący się właśnie, pierwszy na świecie start-up produkujący autorskie drukarki 3D – MakerBot Industries.

O tym wszystkim możecie przeczytać na łamach Centrum Druku 3D, w cyklu artykułów poświęconych historii branży druku 3D.

Źródło: www.centrumdruku3d.pl

O autorze
Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu i Business Development Manager w CD3D Sp. z o.o. Od stycznia 2013 roku związany z branżą druku 3D.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments