Nowe drukowane w 3D urządzenie, które może zastąpić respiratory

Kategoria: Druk 3D w medycynie 07 kw. 2020

Belgijska firma Materialise opracowała nowe rozwiązanie, które może pomóc w walce ze skutkami epidemii COVID-19. Jest nim specjalne złącze Materialise NIP Connector, które jest w stanie przekonwertować dostępne w szpitalach wyposażenie w maskę do nieinwazyjnej wentylacji, którą można podłączyć bezpośrednio do zbiornika z tlenem.

Respiratory to kluczowy obecnie sprzęt wspomagający oddychanie pacjentów zarażonych koronawirusem. Niestety w dobie panującej pandemii każda ich ilość wydaje się być niewystarczająca. Z tego właśnie powodu największe firmy z branży motoryzacyjnej przestawiają się na ich masową produkcję, a na całym świecie powstają wszelkiego rodzaju urządzenia, które mogą je w jakimś stopniu zastąpić.

Jeden z tego typu projektów opracowała firma Materialise. Zaprojektowane przez nich drukowane w 3D złącze, integruje ze sobą maskę do nieinwazyjnej wentylacji, filtr oraz zawór PEEP, tworząc urządzenie, które po podłączeniu do źródła tlenu, jest w stanie ułatwić oddychanie pacjentom, którzy nie należą do najcięższych przypadków. Tym samym klasyczny respirator może zostać przypisany do bardziej potrzebującego pacjenta.

Aby spełnić jak najwyższe normy bezpieczeństwa i udoskonalić swój produkt, przeprowadzono wiele testów przy udziale wielu specjalistów, z pulmonologami na czele. Według nich jednym z najważniejszych aspektów łącznika jest brak luk, przez które wirus mógłby rozprzestrzeniać się w środowisku wokół pacjenta. Poza tym wytwarzane przy jego pomocy nadciśnienie pozwala na skuteczne dostarczanie i wchłanianie się tlenu w płucach.

Złącze powstaje przy udziale technologii SLS i znajduje się obecnie w trybie przyspieszonej rejestracji jako urządzenie medyczne. Dodatkowo przeprowadzane są kolejne badania kliniczne, mające przetestować jego wpływ na pacjentów z COVID-19. Wyniki mają zostać ogłoszone za około dwa tygodnie.

Źródło: www.3dnatives.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments