Cyclopes – system suszenia filamentu od firmy EIBOS

Kategoria: Materiały do druku 3D 21 wrz 2020

Nawet najlepsza drukarka 3D, współpracująca z najlepszym na rynku filamentem, nie zagwarantują nam udanego wydruku 3D, jeśli materiał ten będzie zawilgocony. Z tego właśnie powodu na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń, które przystosowane są do przechowywania go w odpowiednich warunkach, a w razie konieczności również do suszenia. Jednym z najnowszych tego typu projektów jest Cyclopes, którego kampania rozpocznie się niebawem na Kickstarterze.

Producenci drukarek 3D coraz częściej zwracają uwagę na użytkowników profesjonalnych, starając się jak najbardziej dopasować swoje urządzenia do ich potrzeb. Efektem tych starań jest powstawanie konstrukcji coraz bardziej wytrzymałych, zapewniających jak największą powtarzalność oraz niezawodność.

Niestety nawet najlepsza na rynku drukarka 3D nie przyniesie pożądanego efektu, jeśli użyjemy filamentu o kiepskiej jakości, a nawet najlepszy filament nie przyda nam się na nic, jeśli będzie wilgotny. Problem ten dotyczy większości rodzajów filamentów, które charakteryzują się stosunkowo dużą higroskopijnością, a dla niektórych z nich, takich jak chociażby nylon, współczynnik ten jest szczególnie wysoki.

Ze względu na powyższe, większość producentów pakuje swoje materiały próżniowo wraz z pochłaniaczem wilgoci. Wystarczy jednak kilka dni po ich rozpakowaniu i przechowywaniu w nieodpowiednich warunkach, aby wilgoć dostała się do ich struktury, wpływając na jakość wydruku, poprzez nierównomierne wytłaczanie lub nitkowanie. Rozwiązaniem tego typu problemów są wszelkiego rodzaju suszarki do filamentów.

Swoją wersję takiego urządzenia przygotowała firma EIBOS (Excellent Ideas Based On Structure), która swój pomysł już niebawem będzie chciała sprzedać na Kickstarterze. Trzeba jednak od razu nadmienić, że rozwiązanie to nie różni się jakoś szczególnie od konkurencyjnych konstrukcji. Cyclopes przystosowany jest do suszenia jednej dużej szpuli lub dwóch szpul o masie 1 kg. Materiały te umieszczamy w specjalnej komorze o kontrolowanej temperaturze, na określany przy pomocy timera czas.

Maksymalną temperaturą, którą możemy ustawić w procesie suszenia jest 70oC, co powinno być wystarczające dla większości tworzyw, z nylonem na czele. Podobnie jak w innych tego typu rozwiązaniach, z filamentu możemy korzystać w czasie jego suszenia, wyprowadzając jego końcówkę przez specjalną szczelinę w obudowie.

Uzupełnieniem ekosystemu Cyclopes ma być zestaw zawierający pompę próżniową oraz specjalne woreczki, dzięki którym będziemy w stanie zabezpieczyć wysuszony właśnie filament. Więcej szczegółów na temat omawianego dzisiaj zestawu oraz jego ceny dowiemy się w momencie startu kampanii, który nastąpi w ciągu kilku najbliższych dni.

Źródło: www.3dprinting.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments