SpectroPlast – drukowanie 3D z dowolnego, dostępnego na rynku silikonu

Kategoria: Desktopowe drukarki 3D Materiały do druku 3D 10 wrz 2018

Jednym z materiałów, który w ostatnim czasie próbuje przebić się na rynku druku 3D z fotopolimerów jest silikon. Już najmniej kilka firm zaprezentowało nam swoje osiągnięcia w tym zakresie. Kolejnym producentem jest mający swoją siedzibę w Zurychu startup SpectroPlast. Zaprezentowane przez nich rezultaty są o tyle ciekawe, że pozwalają na drukowanie 3D z dowolnego, dostępnego na rynku silikonu.

SpectroPlast uważa się za firmę, która jako pierwsza na świecie umożliwia druk 3D w technologii SLA z materiałów silikonowych. Pozwala to na produkowanie precyzyjnych modeli funkcjonalnych bez konieczności używania form, przez co jest to o wiele tańsze i szybsze do zrealizowania.

Źródło: www.spectroplast.com

Opracowana technologia składa się z dwóch oddzielnych procesów. Pierwszy z nich związany jest z przygotowaniem materiału do druku 3D. Najprawdopodobniej do dowolnie wybranej żywicy silikonowej należy dodać przygotowaną przez producenta, specjalną mieszankę, która odpowiedzialna będzie za proces polimeryzacji. Jednym z jej składników będą zapewne odpowiednio dostosowane do długości fali źródła światła fotoinicjatory.

Źródło: www.spectroplast.com

Po przygotowaniu materiału następuje proces drukowania 3D. Producent zastosował tu nieco inną niż w większości drukarek fotopolimerowych metodykę. Źródło światła pada na żywicę od góry budując model w pozycji takiej, jak w przypadku technologii FDM. Rozwiązanie to ma swoje plusy i minusy. Przede wszystkim rozwiązuje to problem z niszczeniem się dna kuwety z żywicą, które potrafi znacząco wpłynąć na jakość wydruku oraz przyspiesza proces samego druku 3D, ze względu na fakt, że kolejne warstwy nie muszą być odrywane od dna zbiornika.

Niestety sam druk spowolniony jest przez inny niezbędny do wykonania proces. Na budowanym modelu kolejne warstwy żywicy rozprowadzane są za pomocą specjalnej wycieraczki, co tej wymaga dodatkowego czasu. Technologia ta wydaje się być idealna do tworzenia niewielkich obiektów silikonowych, które posiadają skomplikowaną geometrię, uniemożliwiającą stosowania przy ich produkcji metody wykorzystującej formy.

Urządzenia nie są jeszcze wprowadzone do sprzedaży, ale biorąc pod uwagę stopień zaawansowania prac, nastąpi to pewnie niebawem.

Źródło: www.fabbaloo.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments