Projekt tygodnia – „organy” Kaliope

Kategoria: Projekty 3D 03 cze 2018

Tydzień temu, korzystając z plotera laserowego, wykonaliśmy gogle wirtualnej rzeczywistości. Dzisiaj, przy pomocy druku 3D w technologii FDM, zrobimy „replikę” organów parowych Kaliope.

Urządzenie, które będziemy dzisiaj wykonywać będzie tak właściwie połączeniem katarynki z organami parowymi Kaliope. Właściwe nuty odgrywane są za pomocą specjalnie oznaczonego bębna, a dźwięk z piszczałek wydobywa się dzięki powietrzu z balona i otwieranych w odpowiednim momencie zaworom.  Konkretny model odnalazłem na portalu Thingiverse.

Wszystkie elementy, a jest ich naprawdę sporo, wykonałem na drukarce 3D UBOT 3D S+. Dla większej różnorodności, zgodnie z zamysłem autora projektu, podzieliłem je na dwie części i wydrukowałem z dwóch różnych filamentów PLA. Kolor pomarańczowy/czerwony to PLA pochodzący z zestawu wyżej wymienionej drukarki 3D, PLA w kolorze żółtym neonowym pochodzi od firmy Wolfix. Wszystkie STL’e przygotowałem do druku za pomocą programu Simplify3D, ustawiając dokładnie takie same parametry.

Modele wydrukowały się bez większych problemów i jakościowo utrzymują się na wysokim poziomie. Żaden z nich nie wymagał stosowania suportów ani też innych struktur wsparcia. Ostatni element, który stanowi zawory blokujące dopływ powietrza do piszczałek, początkowo planowałem wykonać z innego koloru filamentu, ale ostatecznie zdecydowałem się na ten sam żółty neonowy, jak w większości elementów ruchomych.

Składanie rozpoczynamy od przygotowania wspomnianych powyżej zaworów. Aby zwiększyć ich szczelność przyklejamy do nich gumowe łatki. W tym celu wykorzystałem elementy suportów pozostałe mi po drukowaniu z filamentu elastycznego FiberFlex.

Najpierw przyklejamy dużą łatę do zaworów, a następnie docinamy ją zgodnie z ich obrysem.

W tak przygotowany element wkładamy cztery popychacze…

…a całość umieszczamy w korpusie i domykamy dwoma bocznymi zaślepkami.

W podstawie katarynki montujemy cztery „klawisze”, których zadaniem jest otwieranie zaworów, poprzez nacisk na popychacze.

Łączymy ze sobą dwa przygotowane dotychczas fragmenty.

Zajmiemy się teraz przygotowaniem elementów wprawiających popychacze w ruch. W pierwszej kolejności przygotowujemy rączkę…

…którą montujemy w śrubie ślimakowej, wcześniej umieszczając ją w odpowiednim uchwycie.

Przygotowujemy bęben z „zapisaną melodią”, który montujemy w tym samym uchwycie.

Zakładamy zębatkę, dzięki której ruch rączki przenoszony jest na ruch bębna.

Całość przyczepiamy do wcześniej przygotowanego dużego elementu katarynki.

Pozostało nam już tylko zamontowanie „ustnika” oraz czterech piszczałek.

Na “ustnik” zakładamy napompowany balon, który będzie dostarczał powietrze do piszczałki, której zawór jest w danej chwili otwarty.

Wykonana przez nas “katarynka” powinnna działać tak, jak na przygotowanym przez autora projektu filmie.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments