Deeptime i głośniki 3D – ewolucja wzornictwa i technologii dźwięku

Kategoria: ExOne 25 sie 2023

Transformacje w dziedzinie designu często mają swoje źródło w problemach, które trzeba rozwiązać. Takie wyzwanie zainspirowało Ondreja Chotovinsky’ego, twórcę Deeptime Audio, do zrewolucjonizowania typowych głośników komputerowych. Te, mimo swojej kompaktowości, często były rozczarowujące pod względem jakości dźwięku. Z drugiej strony, profesjonalne głośniki studyjne, oferujące lepszy dźwięk, były zazwyczaj znacznie większe i droższe. W odpowiedzi na tę lukę na rynku, Chotovinsky postanowił skorzystać z technologii druku 3D, by stworzyć głośniki o niepowtarzalnym wzornictwie.

Jakość dźwięku głośnika jest zależna nie tylko od zastosowanych komponentów elektronicznych, ale również od akustycznych cech obudowy. Tradycyjnie, obudowy dla głośników tworzone są z MDF lub sklejki i montowane w kształt prostopadłościanu. Deeptime postanowiło jednak podjąć ryzyko i zrezygnowało z konwencjonalnych form na rzecz kreatywnych rozwiązań dostępnych dzięki drukowi 3D.

Dzięki wspomnianej technologii, Deeptime mogło zaprojektować i wyprodukować głośniki o unikalnych kształtach bez kosztów związanych z prototypowaniem. Wystarczył tylko projekt 3D, który można było bezpośrednio przekształcić w fizyczny produkt za pomocą drukarki 3D.

Głośniki wykorzystujące druk 3D z piasku – przełom w technologii audio

Początkowo korzystaliśmy z druku 3D z tworzyw sztucznych. Wyglądało to niesamowicie, ale jakość dźwięku była poniżej naszych oczekiwań. Mimo że druk 3D z tworzyw sztucznych umożliwiał tworzenie fascynujących kształtów, używane tworzywa były zbyt lekkie i niedostatecznie sztywne, co przekładało się na gorszą jakość dźwięku.Ondreja Chotovinsky, twórca Deeptime Audio

Klucz do sukcesu okazał się leżeć w technologii druku 3D z piasku, opracowanej przez firmę ExOne, globalnego lidera w dziedzinie druku 3D. Technologia ta, początkowo wykorzystywana głównie do produkcji rdzeni i form odlewniczych, umożliwiła stworzenie ciężkich, sztywnych i porowatych obudów, które po odpowiednim procesie utwardzania stawały się szczelne, idealne do produkcji obudów głośników.

Photo Cover: Deeptime Audio, Colmex, ExOne

Po wielu próbach i testach, Deeptime udało się wyprodukować głośniki, które przewyższyły nawet najśmielsze oczekiwania – ich jakość dźwięku została potwierdzona naukowo. Dwuletnie badania przeprowadzone na Uniwersytecie Technicznym w Brnie dowiodły, że struktura piasku użyta w głośnikach Deeptime, wydrukowana za pomocą technologii druku 3D firmy ExOne, jest aż o 86% sztywniejsza niż MDF, co skutkuje dwukrotnym zwiększeniem tłumienia dźwięku w porównaniu do konwencjonalnych głośników.

Design głośników Deeptime jest zainspirowany naturą – małe głośniki mają kształt skorupy ślimaka, a subwoofer przypomina kształtem kamień. Taki organiczny i precyzyjny wzór jest możliwy dzięki drukowi 3D, który buduje strukturę, warstwa po warstwie piasku.

Photo Cover: Deeptime Audio, Colmex, ExOne

Produkty Deeptime pokazują, jak nowoczesne technologie mogą pobudzać kreatywność i jak innowacyjne firmy, takie jak ExOne i Deeptime, mogą wspólnie przekształcać produkcję i wpływać na design. Dzięki swoim unikalnym cechom, głośniki te są nie tylko wysokiej jakości urządzeniami audio, ale również prawdziwymi dziełami sztuki, które każdy audiofil z pewnością chciałby posiadać. Bez wątpienia, przyszłość głośników będzie kształtowana przez innowacje w technologii druku 3D.

Źródło/Source: Materiały prasowe Colmex, Deeptime Audio, ExOne

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: Colmex, Deeptime Audio, ExOne

O autorze
Informacje Prasowe

3D w praktyce to czołowy serwis poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce, działający nieprzerwanie od 2014 roku.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments