Moai 200 – nowa, większa fotopolimerowa drukarka 3D od Peopoly

Kategoria: Desktopowe drukarki 3D 27 wrz 2018

Drukarka 3D Moai to jeden z najpopularniejszych i nielicznych zestawów do samodzielnej budowy drukarki 3D, pracującej w technologii SLA. Firma Peopoly zadebiutowała z tym urządzeniem na Kickstarterze w marcu ubiegłego roku i od tego czasu wprowadziła do niego szereg poprawek i udogodnień. Przed zapowiadaną premierą swojej wielkogabarytowej drukarki 3D, której obszar roboczy ma wynosić 300 mm w każdej z osi, zaprezentowano wersję pośrednią, kryjącą się pod zdradzającą nieco szczegółów nazwą Moai 200.

Pierwsza wersja Moai charakteryzowała się całkiem przyzwoitym obszarem roboczym, wynoszącym 130 x 130 x 180 mm. Przez niewiele ponad rok od swojej premiery urządzenie to doczekało się kilku bardzo istotnych modyfikacji. Przede wszystkim zrezygnowano z kuwety z dnem wykonanym z PDMS na rzecz popularnej ostatnio folii FEP. Poza tym wprowadzono funkcje podgrzewania komory roboczej oraz samopoziomującej się platformy, na której wykonywane są wydruki 3D.

Moai 200, jak sugeruje jej nazwa, posiada zdecydowanie większy obszar roboczy. Pozwala nam on na wykonywanie obiektów mieszczących się w przestrzeni 200 x 200 x 200 mm. Czyni ją to zapewne jedną z najbardziej przystępnych cenowo urządzeń, pośród tych które do utwardzania fotopolimeru wykorzystują wiązkę laserową.

Jeśli chodzi o parametry drukarki 3D to poza obszarem roboczym pozostały one bez zmian. W urządzeniu znajdziemy ten sam laser o plamce w rozmiarze rzędu 70 mikrometrów oraz długości fali 405 nm. Pozwala nam to na stosowanie większości dostępnych na rynku żywic firm trzecich. Ponownie zastosowano tutaj również kuwetę z folią FEP oraz platformę roboczą, która nie wymaga żmudnego poziomowania.

Data premiery Moai 200 nie jest jeszcze znana, ale znana jest za to cena tego urządzenia, która kształtować się będzie na poziomie 2.499 $.

Źródło: www.all3dp.com, www.peopoly.net

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments