CERAMBOT – tania i łatwa w obsłudze drukarka 3D do ceramiki

Kategoria: Amatorskie drukarki 3D 29 lis 2018

Ceramika staje się coraz popularniejszym materiałem stosowanym w druku 3D. Występuje ona niemal w każdej postaci i można z niej drukować praktycznie w każdej technologii. Najbardziej przystępna cenowo, a co za tym idzie, dostępna dla użytkowników, którzy nie dysponują „milionowym” budżetem, będzie zdecydowanie technologia FDM, w której pracuje CERAMBOT, dostępny aktualnie na Kickstarterze.

Celem jaki przyświecał twórcom w procesie produkcji CERAMBOT było stworzenie urządzenia, które będzie tanie i łatwe w obsłudze. Według nich na rynku brakuje takich właśnie przystępnych cenowo urządzeń. Sądząc po popularności kampanii, uznać można że zapotrzebowanie było wręcz ogromne. Do końca zbiórki pozostało bowiem jeszcze aż czterdzieści dwa dnia, a na kontach twórców udało się zgromadzić niespełna 1.300% założonej na 10.000 $ kwoty.

CERAMBOT to drukarka 3D typu delta, która współpracować może z dwoma różnymi wytłaczarkami do mas plastycznych. Pierwsza z nich to klasyczna i łatwiejsza w obsłudze wytłaczarka ślimakowa. Drugie rozwiązanie to ekstruder, który wytłacza glinę przy pomocy sprężonego powietrza, czyli wymaga podłączenia kompresora (którego nie ma w zestawie). Obie wytłaczarki można kupić również samodzielnie i wykorzystać je w dowolnych innych drukarkach 3D.

Ekstruder ślimakowy może być sterowany z panelu sterowania, podczas gdy ekstruder „powietrzny” regulowany jest ręcznie za pomocą przełącznika ciśnieniowego. Z tego względu prędkość wytłaczania nie jest regulowana programowo, co zwłaszcza przy początkowych wydrukach 3D może przysporzyć niedoświadczonemu użytkownikowi dość sporo problemów.

Urządzenie wykonane jest z najwyższej jakości komponentów, co ma zapewnić jego dużą dokładność oraz niezawodność. Dostępne wraz z drukarką 3D dysze o średnicy od 0,8 mm do 1,5 mm pozwalają na druk na warstwie od 0,4 mm do 2 mm. Wysoka warstwa nie oznacza, że nie uda nam się uzyskać ładnego i gładkiego modelu. Gotowy wydruk utwardza się dopiero po wygrzaniu w piecu, także wcześniej możemy go wygładzić stosując w tym celu różne techniki.

Pierwsi szczęśliwcy mieli okazję kupić drukarkę 3D CERAMBOT z ekstruderem ślimakowym za jedyne 299$. W chwili obecnej zestaw taki dostępny jest od 329 $. Ceny CERAMBOT’a z ekstruderem pneumatycznym rozpoczynają się od 199 $.

Źródło: www.3ders.org

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments