Axis – drukarka 3D z Kickstartera za 99 GBP
Na Kickstarterze trwa właśnie kampania drukarki 3D Axis, która przykuwa uwagę ceną na poziomie zaledwie 99 GBP. Pomimo tak niskiej kwoty urządzenie oferuje całkiem przyzwoite parametry, ale czy jest to oferta na tyle atrakcyjna, aby zaistnieć w dobie tanich drukarek 3D z Chin?
Wydawać by się mogło, że okres nieprzyzwoicie tanich drukarek 3D z Kickstartera mamy już za sobą. Swego czasu oferty takie pojawiały się kilka razy w miesiącu, a aktualnie są to pojedyncze przypadki. Przyczyną zniknięcia tego typu okazji może być zarówno coraz większa nieufność użytkowników, którzy byli świadkami kilku spektakularnych niepowodzeń tego typu zbiórek, jak również wysyp niedrogich, a zarazem dość przyzwoicie skonstruowanych drukarek 3D z Chin.
Mimo wszystko co jakiś czas, mniej lub bardziej znane firmy, nadal próbują swoich sił uruchamiając kolejne kampanie z urządzeniami wycenianymi na magiczny pułap „poniżej 100” (USD, GBP, EUR). Jedną z takich firm jest, mająca swoją siedzibę w Birmingham, Makertech 3D. Zaprezentowaną przez nich drukarkę 3D Axis (w wersji najbardziej podstawowej) można nabyć za zaledwie 99 GBP.
Jeśli chodzi o poziom ryzyka, bo tego typu czynniki bierzemy zwykle pod uwagę przy zakupie tanich drukarek 3D, to wydaje się on być na stosunkowo niskim poziomie. Makertech 3D ma już bowiem na swoim koncie dwie inne (udane) kampanie, o których swego czasu było dość głośno.
Jednym z najbardziej ciekawych rozwiązań, które mogły utkwić nam w pamięci były drukarki 3D ProForge, które w jednej z opcji mogły zostać wyposażone w ekstruder posiadajacy dwie głowice w układzie „kołyskowym”. System ten polega na wyposażeniu ekstrudera w dwie głowice zorientowane względem siebie pod pewnym kątem, które w zależności od potrzeb, zmieniają się ruchem przypominającym ruch kołyski.
Wróćmy jednak do naszego dzisiejszego bohatera. Czy za ceną 99 GBP kryje się jakiś haczyk? I tak i nie. Jedną z najważniejszych kwestii, o której warto wspomnieć jest fakt, że za te pieniądze otrzymamy zestaw do samodzielnego montażu w wersji najbardziej podstawowej, która z jednej strony zawiera wiele funkcjonalności urządzeń droższych, a z drugiej brakuje w niej kilku tych najbardziej podstawowych.
Cała specyfikacja prezentuje się mniej więcej następująco:
- konstrukcja: w pełni metalowa,
- obszar roboczy: 300 x 200 x 200 mm,
- wysokość warstwy: 0,04 – 0,5 mm,
- rozdzielczość XYZ: 0,04 x 0,04 x 0,04 mm,
- prędkość druku: do 150 mm/s,
- średnica filamentu: 1,75 mm,
- maksymalna temperatura głowicy: 270oC,
- automatyczna kalibracja platformy roboczej,
- średnica dyszy: 0,2 mm, 0,3 mm, 0,4 mm, 0,6 mm, 0,8 mm.
Wyposażenie opcjonalne, dodatkowo płatne:
- wyświetlacz LCD z obsługą kart SD,
- podgrzewana platforma robocza,
- podwójny ekstruder,
- stepsticki TMC2208,
- OctoPrint,
- kamera internetowa do monitoringu.
Do końca kampanii pozostało jeszcze 30 dni. Do tej pory udało się pozyskać około 8.000 GBP z zakładanej kwoty 20.000 GBP.
Źródło: www.kickstarter.com