Naukowcy wykorzystują implanty z PEKK do przyspieszania regeneracji kości po przeszczepach

Kategoria: Druk 3D w medycynie 17 lip 2019

Materiały takie Jak PEEK, ULTEM oraz PEKK, dzięki swojej wytrzymałości temperaturowej oraz mechanicznej, bardzo często wykorzystywane są w zastosowaniach przemysłowych. Dzięki ich biokompatybilności z powodzeniem wykorzystuje się je jednak również w medycynie. Amerykańscy i kanadyjscy naukowcy korzystają z implantów wydrukowanych w 3D z PEKK do przyspieszenia regeneracji kości po wykonanych przeszczepach.

O wykorzystywaniu implantów wykonanych z PEKK słyszeliśmy już jakiś czas temu za sprawą chińskich lekarzy oraz przeszczepu wykonanego z tego materiału obojczyka. Podobną tematyką w zakresie regeneracji kości zajęli się amerykańscy i kanadyjscy naukowcy z Oxford Performance Materials oraz McGill University.

Wykonywane przez nich implanty łączone są z ludzką mazią stawową oraz mezenchymalnymi komórkami macierzystymi, które umożliwiają regenerację chrząstki oraz przyspieszają wzrost tkanki kostnej. Tak przygotowane struktury wykorzystuje się następnie do przeszczepów u osób z ciężkimi defektami kości.

Przeszczepy kostne wykonuje się zazwyczaj w celu uzupełnienia brakującej kości pobierając ją z innej części ciała pacjenta. Rocznie na świecie wykonuje się około 2,2 miliona tego typu zabiegów. Najczęściej są to zabiegi ortopedyczne oraz stomatologiczne. Tak jak w przypadku każdego innego przeszczepu, tak i tutaj występuje ryzyko odrzucenia oraz inne negatywne skutki, jak różnego rodzaju powikłania oraz wydłużony czas regeneracji. Według naukowców regeneracja przy pomocy wykorzystania komórek macierzystych jest najlepszym sposobem na minimalizowanie tych zagrożeń.

W czasie przeprowadzania analiz zbadano możliwości wykorzystania różnych typów komórek oraz rusztowań biomimetycznych. Testy wykonywane były w czasie leczenia części kości w czaszce królika. Implant wykonany z PEKK przy użyciu drukarki 3D EOSINT P800 SLS nie został odzrzucony przez organizm oraz nie powodował powstawania żadnego stanu zapalnego.

Ze względu na szorstką powierzchnię oraz liczne mikropory komórki kostne przyrastały bardzo szybko, a cała metodyka wydaje się być bardzo obiecującym podejściem w regeneracji dużych ubytków kostnych.

Źródło: www.3dnatives.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments