3DSimo MultiPro – wielozadaniowy długopis 3D

Kategoria: Amatorskie drukarki 3D News 30 wrz 2018

3DSimo to czeski producent długopisów 3D, którego można kojarzyć przede wszystkim z dwiema kampaniami na Kickstarterze. Jedna z nich zakończyła się klapą, druga przyniosła mu rozgłos i względną popularność. Kilka miesięcy temu firma zasłynęła wprowadzeniem na rynek pierwszego zestawu do samodzielnego montażu długopisu 3D, kilka dni temu z kolei rozpoczęła przyjmować zamówienia przedsprzedażowe na swoje nowe multinarzędzie 3DSimo MultiPro.

Długopisy 3D to dość specyficzne urządzenia. Kosztują niemało, a ich funkcjonalność może być uznana za wątpliwą. Mimo to ich popularność nie słabnie, a na aukcjach internetowych możemy łatwo sprawdzić jak duże mają wzięcie. Przez większość użytkowników klasycznych drukarek 3D urządzenia te uznawane są za zabawki dla dzieci, z czym walczyć próbuje 3DSimo, wprowadzając na rynek swoje multinarzędzie oznaczone dumnie mianem „Pro”.

Prace nad projektem trwały przez ostatnie dwa lata, a w procesie jego powstawania uwzględniono wszystkie opinie na temat wcześniejszych długopisów 3D od 3DSimo. Na chwilę obecną dzięki MultiPro będziemy w stanie drukować/rysować w 3D, wycinać w materiałach miękkich typu pianka, lutować oraz wypalać. W przyszłości ma natomiast pojawić się jeszcze więcej funkcjonalności, pośród których znaleźć ma się między innymi wiertarka, wkrętarka, opalarka oraz wyrzynarka. Scyzoryki Victorinox mogą więc czuć się zawstydzone.

Funkcja druku 3D, poza tym najbardziej oczywistym zastosowaniem, może również zostać wykorzystana do naprawiania wykonanych z plastiku elementów. Głowica jest w stanie rozgrzać się do 280oC co pozwala na ekstrudowanie wielu dostępnych na rynku filamentów. Przystawka do cięcia materiałów piankowych jest w stanie poradzić sobie nawet z materiałami o wiele twardszymi, takimi jak na przykład pleksi. Dzięki doposażeniu modułu w specjalną płytkę mamy możliwość cięcia pod precyzyjnie ustalonym kątem.

Przystawka lutownicza pozawala na przekształcenie 3DSimo w całkiem przyzwoitą stację lutowniczą, która zamontowany w niej grot jest w stanie rozgrzać do 480oC. Idealnie nadaje się do naprawiania płytek drukowanych oraz sprzętu AGD. Funkcja wypalarki to w gruncie rzeczy również lutownica, tyle że z nieco innym grotem. Rozgrzewa się do tej samej temperatury i pozawala między innymi na wygładzanie wydruków 3D, jak również wypalania ciekawych wzorów w skórze, drewnie lub innym materiale.

3DSimo MultiPro dostępny jest w tej chwili w przedsprzedaży w cenie 169 $, podczas gdy cena regularna ma wynosić 249 $. Pre-ordery ograniczone są do limitowanej ilości 2.999 sztuk.

Źródło: www.3dsimo.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments