Selectra – kolejny sposób na kolorowe wydruki 3D w technologii FDM

Kategoria: Amatorskie drukarki 3D 16 wrz 2018

Na fali sztucznie generowanej popularności na kolorowe wydruki 3D, powstają kolejne systemy pozwalające przystosować posiadane przez nas drukarki 3D do takiej funkcjonalności. Po przystawkach typu Palette 2, czy MultiMaterial Upgrage 2.0 od Josepha Prusy, swoich sił w tym temacie próbują Japończycy, uruchamiając na Kickstarterze kampanię urządzenia Selectra, które pozawala na druk 3D z pięciu materiałów lub pięciu różnych kolorów.

Twórcą kampanii jest japońska firma Protea Design, która ma już za sobą jedną nieudaną zbiórkę na domowy system do wytłaczania filamentu DNA Extruder. Udało im się wówczas uzyskać zaledwie 31% zakładanego budżetu. Tym razem zapowiada się jednak inaczej. Na siedem dni przed końcem kampanii Selectra liczniki wskazują już na niemal 125% oczekiwanej kwoty.

Podejściu Protea Design bliżej jest do MMU 2.0, niż tego znanego z Palette, ponieważ urządzenie to jest stosunkowo niewielkim i zgrabnym „ekstruderem”, który mocujemy na naszej drukarce 3D. Jednak w odróżnieniu od rozwiązania Prusy, znajdziemy w nim tylko dwa silniki krokowe. Pierwszy z nich służy do popychania aktywnego włókna filamentu, a drugi do wyboru, które z nich ma być w danej chwili tym aktywnym.

W danym momencie w głowicy drukującej znajduje się tylko jedna nitka tworzywa, w związku z czym otrzymywane wydruki mają wyraźne granice pomiędzy kolorami, a nie płynne przejścia jak to ma miejsce w przypadku systemów mieszalnikowych. Selectra jest domyślnie przystosowany do ekstruderów typu Bowden i w przypadku, kiedy chcemy użyć go jako ekstrudera bezpośredniego, musimy liczyć się z wykonaniem pewnych modyfikacji.

Największą wadą systemu Selectra jest konieczność ciągłego wycofywania filamentu w momencie kiedy następuje jego zmiana. Wiąże się to nie tylko z dodatkowym wydłużeniem procesu drukowania 3D, ale niesie też ze sobą niebezpieczeństwo przypadkowego zaplątania tworzywa. Na filmikach poglądowych (których jakość jest tragiczna) możemy zaobserwować, że na wlocie do ekstrudera znajduje się straszna jego plątanina.

Koszt zakupu ekstrudera Selectra to 125 $. Wysyłka ma rozpocząć się w grudniu bieżącego roku.

Źródło: www.kickstarter.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments