Naukowcy z Uniwersytetu Columbia wydrukowali w 3D… siedmiowarstwowe ciastko

Kategoria: News 29 mar 2023

Druk 3D żywności od lat wzbudza zarówno fascynację, jak i odrazę. To drugie uczucie towarzyszy nam zazwyczaj w stosunku do wykonanego w ten sposób mięsa. Nieco mniej konserwatywni jesteśmy jednak w odniesieniu do słodyczy, co wykorzystali naukowcy z Uniwersytetu Columbia, tworząc drukowane w 3D, siedmiowarstwowe ciastko.

Druk 3D z żywności towarzyszy nam już od wielu lat. Po raz pierwszy zajęła się nim NASA w 2006 roku, badając możliwości karmienia astronautów podczas długich misji kosmicznych. Po tylu latach tematyka ta nadal jest rozwijana, co potwierdzają chociażby badania przeprowadzane pod kierownictwem profesora Hoda Lipsona z Uniwersytetu Columbia.

Celem projektu było zademonstrowanie korzyści płynących z technologii, szczególnie w zakresie dostosowywania, jak również bezpieczeństwa żywności i śledzenia spożywanych składników odżywczych, które są w nim zawarte. W efekcie powstało ciastko składające się z siedmiu warstw oraz składników o różnej konsystencji.

Do wykonania wielowarstwowego ciastka posłużono się krakersami graham, masłem orzechowym, Nutellą, pure bananowym, dżemem truskawkowym, wiśniową galaretką oraz lukrem. Każdy z tych składników został zakupiony w lokalnym sklepie spożywczym w Nowym Jorku, a następnie zamieniony w substancję o konsystencji pasty (o ile w takiej konsystencji już pierwotnie nie występował).

Przeprowadzono wiele testów, mających na celu określenie kolejności wspomnianych składników oraz prawidłowego sposobu na ich wydrukowanie tak, aby całe ciastko wyglądało jak… prawdziwe ciastko. Nie trudno domyśleć się, że grahamowy krakers najlepiej będzie nadawał się na spód, a miękkie z natury składniki jako wypełnienie środka, ale po wielu próbach okazało się, że głównym wyzwaniem było utrzymanie dżemu oraz pure bananowego w środku. Rozwiązaniem tego problemu okazał się wydruk specjalnych „pułapek” ze składników bardziej gęstych, które pozwoliły na utrzymanie w swoim wnętrzu tych bardziej płynnych.

Ideą całego przedsięwzięcia nie była chęć zrewolucjonizowania przemysłu cukierniczego, a jedynie pokazanie, że druk 3D może zapewnić nam lepszą kontrolę nad tym, co znajduje się na naszych talerzach. To, czy takie inicjatywy mają sens i przyjmą się w przyszłości zależne jest tylko i wyłącznie od naszego dobrego smaku.

Źródło/Source: www.3dnatives.com

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: Jonathan Blutinger/Columbia Engineering

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments