Spectral 30 – wysokotemperaturowa drukarka 3D od włoskiej firmy 3ntr

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 26 sty 2020

3ntr to włoski producent drukarek 3D, który wyspecjalizował się przede wszystkim w maszynach wysokotemperaturowych. W swoim portfolio posiada już modele A2 oraz A4, do których dołączył właśnie Spectral 30, mający wynieść druk 3D z filamentów wysokotemperaturowych na jeszcze wyższy poziom jakości.

Spectral 30, podobnie jak jego poprzednicy, został zaprojektowany do pracy z materiałami wysokotemperaturowymi, takimi jak na przykład ULTEM i PEEK. Są to tworzywa, które charakteryzują się wysoką stabilnością w podwyższonych temperaturach, przez co stosuje się je przede wszystkim w zastosowaniach inżynierskich.

Jedną z najbardziej zauważalnych cech modelu Spectral 30 jest fakt, że twórcy wyposażyli go w aż cztery głowice i ekstrudery, co jest dość rzadką praktyką, nawet w przypadku zwykłych drukarek 3D typu FDM. Więcej niż jedna głowica to przede wszystkim możliwość stosowania materiałów podporowych i drukowania bardziej skomplikowanych geometrycznie obiektów.

Jeśli chodzi o materiały, to baza tych kompatybilnych jest dość pokaźna. Poza wspomnianymi wcześniej ULTEM i PEEK na liście tej znajdziemy również PEKK, PAEK, PPSU, ABS, ABS ESD, ABS HD, ABS FAST, ASA, Carbon+, Iglidur Nylon+, nPOWER, Glass+, PCABS, PETG, zWAX. Dzięki czterem głowicom mamy możliwość łączenia tych tworzyw, tworząc kombinacje pozwalające na oszczędność stosowania filamentów drogich, uzupełniając konstrukcję tymi tańszymi.

Jak przystało na wysokotemperaturową drukarkę 3D z prawdziwego zdarzenia, Wysokie temperatury nie są jej obce. I tak każdą z czterech głowic możemy rozgrzać do imponujących 500oC, platformę roboczą do 300oC, a zamykaną komorę do kontrolowanych 250oC. Tak ekstremalne warunki wymagają wydajnego układu chłodzenia, który w tym wypadku realizowany jest z udziałem cieczy chłodzącej.

Równie ważnym elementem, który poprawia niezawodność oraz jakość druku 3D jest zapewnienie wytłaczarkom filamentu, który jest dobrze wysuszony. Za tę kwestię odpowiada specjalny system suszenia VENTO, który wyposażony jest w grzałki o mocy 920 W i kilka inteligentnych układów elektronicznych, odpowiadających za sterowanie nimi.

Obszar roboczy Spectral 30, jak może sugerować jego nazwa, ustalony został na poziomie 300 x 300 x 300 mm. Urządzenia zapewnia również komunikację sieciową, automatyczną kalibrację platformy roboczej, wykrywanie zacięcia filamentu oraz zatrzymanie wydruku po wykryciu jego braku.

Źródło: www.fabbaloo.com, www.3ntr.net

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments