SMILES – najjaśniejszy na świecie materiał nadaje się do druku 3D

Kategoria: Materiały do druku 3D 24 cze 2022

Naukowcy z Indiana University Bloomington otrzymali dofinansowanie na kontynuację badań nad SMILES, nowo opracowanym tworzywem, które jest najjaśniejszym materiałem na świecie. Co ciekawe udało im się również wykonać z niego pierwsze wydruki 3D w technologii fotopolimerowej, co znacząco zwiększa zakres możliwości jego stosowania.

SMILES (small-molecule, ionic isolation lattices), to nowy materiał, który dzięki swoim unikalnym właściwościom może znaleźć zastosowanie w panelach słonecznych, laserach, wyświetlaczach 3D oraz innych urządzeniach optycznych. Tworzywo to jest szczególnie cenne, ze względu na swoją zdolność od utrzymywania jasności podczas procesu produkcyjnego, co nie jest takie oczywiste w przypadku innych materiałów.

Dodatkową zaletą całego przedsięwzięcia okazała się możliwość nadawania cząsteczkom SMILES dowolnego kształtu za sprawą technologii druku 3D. Materiał ten udało się bowiem połączyć z żywicą fotopolimerową na bazie metakrylanu. Kolejnym etapem prac badawczych ma być opracowanie specjalnych barwników oraz technologii do ich produkcji, które pomogą w stworzeniu materiałów optycznych, opartych na cząsteczkach SMILES.

Photo Credit: Indiana University Bloomington

Pozyskane finansowanie w wysokości 1,8 mln USD pochodzi z programu DMREF (National Science Foundation’s Designing Materials to Revolutionize and Engineer Our Future) i ma pomóc naukowcom w opracowaniu bazy danych open source dla branży chemicznej, która będzie mogła dzięki niej rozpocząć produkcję nowych tworzyw sztucznych.

Źródło/Source: www.3dprinting.com

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: Indiana University Bloomington

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments