Nexa3D oraz BEGO prezentują stomatologiczną drukarkę 3D Varseo XL

Kategoria: Drukarki 3D Stomatologia 14 mar 2019

Na zeszłorocznych targach formnext 2018 zaprezentowana przez firmę Nexa3D drukarka 3D NXE400 walczyła o miano najszybszej, pośród urządzeń pracujących w technologii fotopolimerowej. Na trwających właśnie targach IDS 2019 w Kolonii firma ta rozpoczęła bój o rynek stomatologiczny z jednostką Varseo XL, która również może poszczycić się dużą prędkością druku 3D.

Nexa3D to jedna z firm biorących udział w wyścigu o stworzenie najszybszej fotopolimerowej drukarki 3D. Warto wspomnieć, że bój ten jest naprawdę zaciekły, a w jego tle znajduje się na przykład incydent z naruszeniem patentu na technologię szybkich wydruków, który doprowadził do bezpośredniego starcia z kanadyjską Firmą NewPro3D (która ten patent posiadała). Finalnie prowadzona przez Nexa3D kampania Kickstarterowa została oficjalnie zamknięta.

Od tego momentu minęły trzy lata, a każda z firm poszła w swoją stronę, obierając słuszny dla siebie kierunek rozwoju. Nexa3D nawiązała współpracę z firmą BEGO, aby pod jej szyldem sprzedawać opracowywane przez siebie urządzenia. Współpraca z tak rozpoznawalną w branży stomatologicznej marką pozwoliła firmie na dużo szybszy rozwój, dzięki czemu na rynku pojawiają się coraz to nowsze konstrukcje, przeznaczone do różnych (nie tylko stomatologicznych) zastosowań.

Varseo XL jest rozszerzeniem oferowanej przez firmę BEGO serii stomatologicznych drukarek 3D Varseo, pośród których znalazły się dotychczas modele S oraz XS. Jak nie trudno jest się domyślić nowy system przewyższa swoich poprzedników przede wszystkim wielkością obszaru roboczego. Podczas gdy model XS wyposażono w obszar roboczy o wymiarach 64 x 40 x 120 mm, a model S w obszar o wymiarach 110 x 65 x 85 mm, tak Varseo XL pozwoli na budowanie obiektów o maksymalnej wielkości 270 x 165 x 200 mm.

Chociaż producent urządzenia unika bezpośredniego porównania do jakiejś konkretnej drukarki 3D, to mimo to chwali się kilkoma liczbami, które obrazują przewagę jego rozwiązania. I tak Varseo XL jest około 6 razy szybsza, posiada 10 razy większą objętość obszaru roboczego oraz 5 razy większą powierzchnię zadruku platformy roboczej niż ma to miejsce w przypadku rozwiązań oferowanych przez konkurencję.

Varseo XL powinna sprawdzić się idealnie przy tworzeniu modeli poglądowych, stałych uzupełnień, koron oraz mostów i jest kompatybilna z pełną gamą oferowanych przez BEGO materiałów stomatologicznych. Urządzenie powinno trafić do sprzedaży w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Jego cena niestety nie jest jeszcze znana.

Źródło: www.fabbaloo.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments