Relacja z IV Konferencji Forum Druku 3D

Kategoria: CADXPERT Wydarzenia 20 paź 2019

8 października 2019 roku, w hali EXPO Kraków odbyła się IV Konferencja Forum Druku 3D, zorganizowana przez krakowską firmę CadXpert. Wydarzenie było doskonałą okazją do zapoznania się z najnowszymi urządzeniami związanymi z drukiem 3D oraz poznania praktycznego zastosowania tej technologii. Zapraszamy na krótką relację z imprezy.

IV Konferencja Forum Druku 3D podzielona została na dwa sektory. Pierwszy, mieszczący się w sali konferencyjnej, w którym odbywały się wszystkie wykłady oraz drugi, w holu przed salą konferencyjną, gdzie można było zapoznać się z ofertą urządzeń z portfolio firmy CadXpert oraz tabletami graficznymi od firmy Wacom i oprogramowaniem IRONCAD. Zwiedzający mieli również okazję przyjrzeć się ofercie skanerów 3D marki Shining 3D.

Część konferencyjna podzielona została na trzy części rozdzielone przerwami przeznaczonymi na kawę oraz posiłek. Wykładem inauguracyjnym było wystąpienie prof. Heleny Dodziuk, profesor Senior w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk, autorki pierwszego w Polsce podręcznika do druku 3D. Pani profesor wygłosiła referat na temat szeroko pojętego druku 3D od jego początków, poprzez rozwój ruchu RepRap, aż po zastosowanie profesjonalne. W wykładzie nie brakowało jednak stwierdzeń oraz teorii, które w niektórych kręgach uznawane są za mocno kontrowersyjne.

Kolejny wykład wygłoszony został przez Tomasza Wykowskiego, managera terytorialnego marki MakerBot. Dotyczył on zagadnień Przemysłu 4.0 w kontekście wyzwań jakie stoją przed firmami chcącymi wdrożyć technologie addytywne w przemyśle. Pierwszą część konferencji zamknęło wystąpienie Krzysztofa Duchnowskiego, właściciela firmy K3D, który opowiedział o wymiernych korzyściach wykorzystania druku 3D w odniesieniu do zastosowania w tych samych aplikacjach tradycyjnych obrabiarek CNC. Na realnych przykładach poznaliśmy wartości liczbowe oszczędności czasu oraz pieniędzy jakie generowane są na korzyść druku 3D.

Po krótkiej przerwie kawowej rozpoczęła się druga część konferencji. Pierwsze trzy wykłady wygłoszone zostały przez ekspertów z firmy CadXpert. Konrad Kukulski zaprezentował praktyczne wykorzystanie funkcji oprogramowania GrabCAD Print w kontekście przygotowywania plików do druku 3D, Adam Wojciechowski oraz Maciej Broś opowiedzieli o materiałach, z których możemy korzystać w pracy z drukarkami 3D marki Formlabs, a Tomasz Kozioł zaprezentował przykłady zastosowań druku 3D na przykładzie wybranych realizacji działu usług Firmy CadXpert.

Kulminacją drugiej części wykładowej było wystąpienie Macieja Lisa, członka zespołu HEART, założonego przez dr Mateusza Hołdę. Jego wykład dotyczący możliwości wykorzystania różnego rodzaju technik obrazowania w medycynie był według mnie punktem kulminacyjnym całej konferencji. Moją opinię wydawała się podzielać cała sala, ponieważ w czasie tego wystąpienia nie dało się na niej słyszeć nawet najdrobniejszego szeptu.

Trzecia, ostatnia część wykładów poświęcona była przede wszystkim skanowaniu oraz modelowaniu 3D. Mateusz Gacek poruszył tematykę wykorzystywania skanerów 3D w procesie wytwarzania z włókna węglowego dla potrzeb branży automotive, a Mirosław Gołofit oraz Wojciech Magierski opowiedzieli o modelowaniu 3D przy pomocy oprogramowania ZBrush. Na koniec Dominika Szeliga-Kuśnież zaprezentowała zalety zastosowania oprogramowania IRONCAD w firmach produkcyjnych.

Przerwy pomiędzy wykładami oraz czas po ich zakończeniu można było poświęcić na zwiedzanie strefy wystawienniczej. W miejscu tym zaprezentowano premierowo kilka bardzo ciekawych konstrukcji. Pośród nich warto wspomnieć o drukarkach 3D Stratasys F120, Fortus 450c, MakerBot METHOD X oraz Formlabs Form 3.

W miejscu tym znalazło się również miejsce dla zaprezentowania różnych metod obróbki końcowej wydruków 3D oraz stanowisko poświęcone materiałom do druku 3D, gdzie można było poznać ich właściwości oraz wytrzymałość. Na stoisku poświęconym skanerom Shining 3D można było dowiedzieć się nieco o skanerach 3D tej marki, a w strefie poświęconej firmie Wacom zaprezentowano najnowsze tablety graficzne tej firmy. Wiele informacji na temat oprogramowania można było natomiast uzyskać przy standzie IRONCAD.

Materiały przygotowane przez prelegentów konferencji można pobrać tutaj.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments