CROWNTEC – żywica stomatologiczna do uzupełnień stałych od Saremco Dental AG

Kategoria: Druk 3D w medycynie 22 kw. 2020

Szwajcarski producent żywic stomatologicznych, firma Saremco Dental AG, zaprezentowała nową żywicę fotopolimerową do drukowania 3D uzupełnień stałych, takich jak korony, wkłady i nakłady koronowe oraz licówki. Materiał został poddany wielu testom oraz zgodnie z unijną dyrektywą dotyczącą wyrobów medycznych, uzyskał certyfikat TUV SUD.

Wcześniejsza iteracja omawianej dzisiaj żywicy była również przedmiotem badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Zurychu. Wykazały one, że CROWNTEC może być godnym konkurentem dla używanych tradycyjnie uzupełnień ceramicznych. Materiał ten porównywano z trzema innymi kompozytami ceramicznymi, poddając je testom obciążeniowym, sprawdzając w ten sposób ich podatność na pękanie.

Z czterech dostępnych materiałów wykonano łącznie 180 próbek koron ze ściankami o różnych grubościach (0,5 mm, 1 mm oraz 1,5 mm). Próbki z żywicy fotopolimerowej wykonano na drukarce 3D Asiga UV Max. Testy złamań oraz obciążeń termomechanicznych przeprowadzono na specjalistycznych urządzeniach, dostępnych w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Dentystycznej.

Podczas badań okazało się, że korony wydrukowane w 3D z żywicy CROWNTEC charakteryzują się modułem Younga na poziomie 4,5 GPa, podczas gdy modele z pozostałych materiałów ceramicznych posiadały moduł Younga w przedziale 10-15 GPa. Niższy moduł Younga oznacza, że dany materiał jest bardziej elastyczny, a więc też i mniej podatny na pękanie pod działaniem sił rozciągających. Uznano więc, że tradycyjna ceramika jest o wiele bardziej krucha niż badana żywica fotopolimerowa.

W wyniku badań średniej siły obciążenia ustalono, że modele z żywicy 3D o ściance 1,5 mm charakteryzują się wartością 1479 N, podczas gdy trzy testowane materiały ceramiczne uzyskały parametry 1580 N, 1251 N oraz 1516 N. Oznacza to, że korony wykonane z żywicy są w stanie wytrzymać większą siłę uderzenia od jednego z badanych materiałów ceramicznych, natomiast nie pozostają też daleko w tyle za pozostałymi dwoma materiałami ceramicznymi.

W finalnej ocenie zakończonych testów uznano, że korony wykonane z żywicy CROWNTEC charakteryzują się w przybliżeniu jednakowymi istotnymi właściwościami mechanicznymi, w porównaniu z tradycyjnymi koronami ceramicznymi, które znajdują obecnie zastosowanie w branży stomatologicznej.

Źródło: www.3dprintingindustry.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

Leave a reply