CROWNTEC – żywica stomatologiczna do uzupełnień stałych od Saremco Dental AG

Kategoria: Materiały do druku 3D Materiały do druku 3D Stomatologia 22 kw. 2020

Szwajcarski producent żywic stomatologicznych, firma Saremco Dental AG, zaprezentowała nową żywicę fotopolimerową do drukowania 3D uzupełnień stałych, takich jak korony, wkłady i nakłady koronowe oraz licówki. Materiał został poddany wielu testom oraz zgodnie z unijną dyrektywą dotyczącą wyrobów medycznych, uzyskał certyfikat TUV SUD.

Wcześniejsza iteracja omawianej dzisiaj żywicy była również przedmiotem badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Zurychu. Wykazały one, że CROWNTEC może być godnym konkurentem dla używanych tradycyjnie uzupełnień ceramicznych. Materiał ten porównywano z trzema innymi kompozytami ceramicznymi, poddając je testom obciążeniowym, sprawdzając w ten sposób ich podatność na pękanie.

Z czterech dostępnych materiałów wykonano łącznie 180 próbek koron ze ściankami o różnych grubościach (0,5 mm, 1 mm oraz 1,5 mm). Próbki z żywicy fotopolimerowej wykonano na drukarce 3D Asiga UV Max. Testy złamań oraz obciążeń termomechanicznych przeprowadzono na specjalistycznych urządzeniach, dostępnych w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Dentystycznej.

Podczas badań okazało się, że korony wydrukowane w 3D z żywicy CROWNTEC charakteryzują się modułem Younga na poziomie 4,5 GPa, podczas gdy modele z pozostałych materiałów ceramicznych posiadały moduł Younga w przedziale 10-15 GPa. Niższy moduł Younga oznacza, że dany materiał jest bardziej elastyczny, a więc też i mniej podatny na pękanie pod działaniem sił rozciągających. Uznano więc, że tradycyjna ceramika jest o wiele bardziej krucha niż badana żywica fotopolimerowa.

W wyniku badań średniej siły obciążenia ustalono, że modele z żywicy 3D o ściance 1,5 mm charakteryzują się wartością 1479 N, podczas gdy trzy testowane materiały ceramiczne uzyskały parametry 1580 N, 1251 N oraz 1516 N. Oznacza to, że korony wykonane z żywicy są w stanie wytrzymać większą siłę uderzenia od jednego z badanych materiałów ceramicznych, natomiast nie pozostają też daleko w tyle za pozostałymi dwoma materiałami ceramicznymi.

W finalnej ocenie zakończonych testów uznano, że korony wykonane z żywicy CROWNTEC charakteryzują się w przybliżeniu jednakowymi istotnymi właściwościami mechanicznymi, w porównaniu z tradycyjnymi koronami ceramicznymi, które znajdują obecnie zastosowanie w branży stomatologicznej.

Źródło: www.3dprintingindustry.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments