Photocentric zapowiada możliwość druku 3D 20 000 przyłbic dziennie

Kategoria: Druk 3D w medycynie 05 kw. 2020

Ponad tydzień temu opisywaliśmy możliwości produkcyjne firmy Photocentric, która w ciągu zaledwie jednego tygodnia jest w stanie wyprodukować aż 40.000 zaworów do respiratorów. Odpowiadając na coraz bardziej rosnące zapotrzebowanie na przyłbice dla pracowników służby zdrowia, Anglicy przekształcili swoją linię produkcyjną w tym właśnie kierunku. Korzystając ze swojej farmy wielkogabarytowych drukarek 3D oraz z zaprojektowanego przez siebie modelu, osiągnęli ogromną wydajność pozwalającą na wydruk 3D nawet 20.000 przyłbic dziennie.

Zarówno u nas w kraju, jak i praktycznie na całym świecie, trwa pospolite ruszenie branży druku 3D, która drukuje w 3D wszelkiego rodzaju sprzęt ochronny dla narażających swoje życie pracowników służby zdrowia. Jednym z najpopularniejszych projektów są oczywiście przyłbice, które powstają w najróżniejszych wersjach. Model przystosowany do druku na swoich fotopolimerowych drukarkach 3D z serii Liquid Crystal przygotowała również brytyjska firma Photocentric.

Proces projektowania oraz rozpoczęcia produkcji modelu przyłbicy trwał dokładanie siedem dni. W tym czasie powstawały nie tylko kolejne ulepszane jego wersje, ale wykonano również szereg optymalizacji, ułatwiających zarówno proces druku 3D, jak również zdejmowania gotowych modeli z platformy roboczej oraz ich postprocessingu. Po tygodniu firma była w stanie wykonywać około 10.000 przyłbic dziennie, obecnie jest blisko podwojenia tej liczby.

Do produkcji wykorzystuje się dwa największe modele zaprojektowanych przez Photocentric drukarek 3D – Liquid Crystal Magna oraz Liquid Crystal Maximus. Wydajność jednej sztuki każdego z tych urządzeń wygląda następująco:

Liquid Crystal Magna:

  • Ilość mieszczących się na platformie roboczej przyłbic: 135 sztuk
  • Wysokość warstwy: 250 mikrometrów
  • Rodzaj żywicy: High Tensile Transculent Amber
  • Czas wydruku całej platformy: 6 godzin
  • Dzienna wydajność: 540 sztuk

Liquid Crystal Maximus:

  • Ilość mieszczących się na platformie roboczej przyłbic: 836 sztuk
  • Wysokość warstwy: 350 mikrometrów
  • Rodzaj żywicy: High Tensile Transculent Amber
  • Czas wydruku całej platformy: 4 godziny
  • Dzienna wydajność: 5016 sztuk

Korzystając z zaledwie kilku drukarek wydajność dzienna może wynosić więc około 20.000 sztuk. Co ważne żywica, z której są one wykonywane przeszła pozytywną certyfikację i można z niej wykonywać urządzenia medyczne klasy 1.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments