FLEX 510 – szybka drukarka 3D do materiałów elastycznych od INTAMSYS

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 22 cze 2020

INTAMSYS to chiński producent drukarek 3D, pracujących w technologii FDM, który znany jest z produkcji urządzeń wyłącznie klasy przemysłowej, w tym z kilku konstrukcji wysokotemperaturowych. FLEX 510 to nowe urządzenie w jego ofercie, przystosowane do szybkiego druku 3D z materiałów elastycznych.

Chiński producent drukarek 3D, firma INTAMSYS, zaprezentował właśnie swoją najnowszą maszynę przemysłową, przeznaczoną do druku 3D z materiałów elastycznych. FLEX 510 dołączy tym samym do gamy maszyn tego producenta, ukierunkowanych na wytwarzanie modeli wysokotemperaturowych, z materiałów takich jak PEEK i PEKK.

FLEX 510 oparta jest na opatentowanej technologii HSFE (High Speed Flexible Material Extrusion), która znacząco przyspiesza, uznawany za jeden z najwolniejszych, druk 3D z elastomerów. Jej podstawowym przeznaczeniem jest produkcja artykułów sportowych, jak również sprzętu oraz narzędzi przeznaczonych do rehabilitacji.

Urządzenie wyposażono w cztery niezależne ekstrudery, które pozwalają na pracę z czterema różnymi kolorami lub rodzajami materiałów elastycznych. Warto jednak dodać, że w jednej chwili możemy korzystać z dwóch ekstruderów jednocześnie. W przypadku konieczności zmiany, dwa z nich zostają zaparkowane w „stacji dokującej”, a dwa kolejne wyjeżdżają w przestrzeń platformy roboczej. Tego typu rozwiązanie pozwala na druk 3D w trybie mirror oraz replikacji.

Obszar roboczy urządzenia wynosi 508 x 508 x 450 mm. Głowice drukujące można podgrzewać do 270oC, a platformę roboczą do 100oC. Elastomery nie wymagają zazwyczaj wyższych temperatur, więc te parametry powinny być w zupełności wystarczające. Możliwa do uzyskania prędkość druku 3D na poziomie 200 mm/s jest, według producenta, pięć razy szybsza niż w innych tego typu urządzeniach, drukujących z materiałów elastycznych.

FLEX 510 wyposażono również w technologię AALTM (Active Automatic Leveling), która zapewnia idealne wypoziomowanie platformy roboczej względem głowic drukujących. Do kompatybilnych z tym urządzeniem materiałów zaliczyć możemy między innymi TPU, TPEE oraz elastomery na bazie poliamidów.

Źródło: www.3dnatives.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments