SprintRay ogłasza aktualizację swojego oprogramowania do stomatologicznych drukarek 3D

Kategoria: Drukarki 3D Programy i strony www Stomatologia 21 lip 2020

Kalifornijski producent drukarek 3D przeznaczonych do zastosowań stomatologicznych, firma SprintRay, ogłosiła wydanie interesującej aktualizacji swojego oprogramowania do obsługi drukarek 3D. Poza wprowadzeniem profili drukowania dla nowych żywic, skupia się ona między innymi na radykalnej poprawie wydajności silnika do cięcia modeli oraz wprowadzeniu nowej funkcji określanej jako Pixel Toning.

Jednym z atrybutów druku 3D w technologii fotopolimerowej jest występowanie zjawiska widoczności pikseli na powierzchni drukowanych modeli. Ustawieniem w programach do cięcia plików, które jest za nie odpowiedzialne i które pozwala na jego minimalizację jest antyaliasing, czyli tak zwane wygładzanie pikseli.

Każda z firm realizuje je na swój sposób, a jedną z najczęstszych metod jest funkcja skalowania szarości, pozwalająca na interpolację pośrednich pikseli w miejscach, gdzie jest to wymagane. SprintRay postanowił zastosować tutaj własną metodę, którą określono mianem Pixel Toning. Wykorzystuje ona tak zwany supersampling do dokładnego przedstawiania najbardziej szczegółowych miejsc na modelu, które w przeciwnym wypadku, ze względu na ograniczenie narzucone przez rozdzielczość, nie wyszłyby aż tak precyzyjnie i wyraziście.

Pixel Toning działa na zasadzie dostosowywania intensywności światła dla każdego pojedynczego piksela. W miejscach bardziej szczegółowych intensywność jest większa, a w miejscach mniej szczegółowych moc światła jest zmniejszana. Pozwala to na unikniecie wokselizacji, dzięki czemu wydruki są gładsze oraz dokładniejsze.

Ulepszony silnik slicera wykorzystuje zasoby komputera znacznie wydajniej niż miało to miejsce wcześniej oraz niż ma to miejsce w konkurencyjnych rozwiązaniach. Poza tradycyjnym cięciem warstw w sposób liniowy następuje jednoczesne dzielenie ich w większe pakiety, które są wydajniej rozprowadzane w zasobach komputera, przez co też uzyskujemy znacznie krótsze czasy cięcia plików.

Poza wspomnianymi powyżej funkcjami, wprowadzono również kilka nowych profili dla zywic takich jak DENTCA, Bego Crown, czy KeyStone. Nie bez naczenia jest również dodanie nowego trybu Fast-Track, pozwalającego na wydruk na warstwie 200 mikrometrów, co jest szczególnie przydatne podczas wykonywania szybkich prac stomatologicznych.

Źródło: www.3dprinting.com, www.sprintray.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments