Co Print – nowe urządzenie umożliwiające każdej drukarce 3D typu FDM druk wielokolorowy

Kategoria: Amatorskie drukarki 3D 30 wrz 2020

Wielokolorowy druk 3D w technologii FDM, pomimo że wydaje się być mało przydatny, stanowi jednak marzenie wielu użytkowników tego typu urządzeń. Dla tej właśnie grupy na rynku pojawiają się coraz to nowsze przystawki, które umożliwiają osiągnięcie tego celu. Jedną z nich jest tureckie urządzenie Co Print.

Na rynku istnieje spora kolekcja przystawek oraz urządzeń mogących przekształcić konkretną lub dowolną drukarkę 3D w drukarkę wielokolorową/wielomateriałową. Warto wymienić tutaj chociażby popularne urządzenie Palette od Mosaic lub przystawkę MMU od Prusa Research, która przeznaczona jest do pracy z wybranymi drukarkami 3D tego producenta.

Z każdym z powyższych urządzeń Co Print ma kilka cech wspólnych. Z Palette łączy go przede wszystkim wygląd zewnętrzny, oba modele występują bowiem pod postacią oddzielnego pudełka, do którego doprowadzamy filament z kilku szpul. Zasada działania Palette jest jednak zupełnie inna. Przystawka ta tnie bowiem doprowadzany do jej wnętrza filament na kawałki w odpowiednim kolorze, a następnie łączy je ze sobą, tworząc pojedynczą, wielokolorową nitkę.

Co Print zbliżone jest o wiele bardziej do MMU, ponieważ podobnie jak w rozwiązaniu od Prusa Research, tak i tutaj zmiana koloru następuje poprzez cofnięcie jednego filamentu i zaciągnięcie do ekstrudera kolejnego. Moment zmiany jest oczywiście sterowany automatycznie, przy pomocy specjalnego oprogramowania.

Według producenta Co Print urządzenie to współpracuje z najpopularniejszymi materiałami do druku 3D, takimi jak na przykład PLA, PETG, ABS, Wood oraz TPU. W przypadku tego ostatniego, biorąc pod uwagę zasadę działania Co Print oraz posiadając jakiekolwiek doświadczenie z tego typu filamentem, można mieć obawy co do poprawności działania takiego połączenia.  Materiał ten, ze względu na swoją elastyczność, należy zazwyczaj wsuwać powoli i ostrożnie do ekstrudera, a robienie tego szybko i mechanicznie może zakończyć się niepowodzeniem.

Co Print dostępny jest obecnie na portalu crowdfundingowym Arkiovani, który jest tureckim odpowiednikiem Kickstartera. Urządzanie to można zamówić za odpowiednik 288 USD.

Źródło: www.fabbaloo.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments