Projekt OpenBike, czyli zbuduj sobie własny rower

Kategoria: Projekty 3D 05 lis 2021

Rower to jeden z najtańszych i najbardziej skutecznych środków transportu, któremu nie straszne są korki, ograniczenia prędkości oraz niedogodności związane z brakiem infrastruktury drogowej. Na całym świecie i w każdej kulturze używa się go bez żadnych ograniczeń wiekowych. Posiadanie roweru to w dzisiejszych czasach nic nadzwyczajnego, ale posiadanie roweru wykonanego własnoręcznie to +10 do Charyzmy, +10 do Szczęścia i co najmniej +5 do Inteligencji. Statystyki własnej postaci możemy w prosty sposób podbić dzięki rowerowi OpenBike, zaprojektowanemu przez firmę architektoniczną Arquimana.

Druk 3D jest dość mocno zakorzeniony w branżach powiązanych z produkcją rowerów. Niejednokrotnie czytaliśmy wszelkiego rodzaju doniesienia na temat kolejnych firm, które wprowadzają do swojej oferty pojazdy oraz akcesoria wykonane w tej technologii. Charakteryzują się one nie tylko ponadprzeciętną wytrzymałością, ale również bardzo pożądaną lekkością konstrukcji. Dotychczas w tego typu zagadnieniach wykorzystywano przede wszystkim drukarki 3D klasy przemysłowej. Zaprezentowany dzisiaj projekt roweru OpenBike, może z kolei wykonać praktycznie każdy, na dowolnej drukarce 3D oraz frezarce CNC.

Głównym założeniem powstania tego projektu, jak nietrudno jest się domyśleć, jest chęć ochrony środowiska, poprzez zmniejszenie emisji spalin generowanych przez pojazdy z silnikami spalinowymi. Problem ten dotyczy zwłaszcza gęsto zaludnionych miast, gdzie transport niezanieczyszczający przestrzeni publicznej jest kluczem do zrównoważonego współistnienia. Projekt OpenBike pozwala każdemu użytkownikowi stać się częścią społeczeństwa, która chce czystszej przestrzeni miejskiej dla ogółu jej mieszkańców.

Photo Credit: OpenBike/Arquimana

Na pierwszy rzut oka OpenBike wygląda jak przerośnięty, drewniany dziecięcy rowerek biegowy. Po bliższym przyjrzeniu się stwierdzamy, że jest tak w rzeczywistości, z tym że w tym wypadku postawiono jednak na klasyczny układ napędowy oparty na pedałach i łańcuchu. Do jego stworzenia, poza kilkoma oczywistymi elementami, które musimy kupić lub pozyskać z roweru przeznaczonego na złom, potrzebujemy również drukarki 3D oraz frezarki/plotera CNC.

Rama roweru wykonana jest ze sklejki, którą musimy wyfrezować lub wyciąć ona obrabiarce CNC, w tym wypadku warto oczywiście skorzystać ze sklejki wodoodpornej. Wiele elementów, takich jak siodełko, wszelkiego rodzaju łączniki i uchwyty, możemy z kolei wykonać na drukarce 3D. Firma Arquimana w swoich projektach wykorzystuje głównie PLA, ale lepszym rozwiązaniem może okazać się jakiś bardziej odporny mechanicznie, a przede wszystkim termicznie filament.

Photo Credit: OpenBike/Arquimana

Cały projekt, jak może wskazywać jego nazwa, udostępniony został w domenie open-source, a wszystkie niezbędne pliki do wycięcia oraz wydrukowania w 3D można pobrać bezpośrednio na stronie hiszpańskiego twórcy. Warto nadmienić, że dostępne są cztery iteracje, różniące się nie tylko rozmiarem, ale też wyglądem.

Źródło/ Source: www.3dnative.com

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: OpenBike/Arquimana

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments