Autokalibracja, premiera Metal Pack oraz filament PET CF15, czyli nowości od BCN3D Technologies

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 14 sty 2022

Nowy rok przynosi trzy informacje na temat nowości w firmie BCN3D Technologies. Poza premierą zapowiedzianego pod koniec minionego roku Metal Pack’a, znajdują się pośród nich również takie nowości jak funkcja autokalibracji w drukarkach 3D od BCN3D oraz wprowadzenie do oferty nowego filamentu PET CF15.

Prawidłowa kalibracja odległości głowicy drukującej od platformy roboczej, to jedna z najważniejszych czynności jaką powinniśmy wykonać po zakupie drukarki 3D. W niektórych urządzeniach proces ten wykonujemy ręcznie, co nie zawsze jest łatwe, zgoła inaczej wygląda to jednak w urządzeniach wyposażonych w systemy automatyczne. Do takich właśnie należą najnowsze modele od BCN3D.

Nowy system działa w oparciu o czujnik piezoelektryczny, który montowany jest pomiędzy głowicą a platformą. Jego zadaniem jest wykrywanie nacisku oraz dokładny pomiar odległości tych dwóch elementów. Dodatkowa funkcja, to pomiar poziomu powierzchni drukowania, poprzez proces mapowania siatki wzdłuż dziewięciu, rozmieszczonych równomiernie, punktów pomiarowych.

Photo Credit: BCN3D Technologies

W skład zestawu Metal Pack wchodzą metalowe filamenty Ultrafuse 316L oraz 17-4PH, przystosowany do druku 3D z metalu hotendy oraz specjalne akcesoria, które mają zapewnić płynny proces druku 3D z tych materiałów. Narzędzia te otwierają nowy zakres zastosowań dla użytkowników drukarek 3D BCN3D Epsilon, zwłaszcza w zakresie produkcji części zamiennych, funkcjonalnych prototypów oraz innego oprzyrządowania, przeznaczonych przede wszystkim dla sektorów farmaceutycznego, spożywczego, motoryzacyjnego, lotniczego oraz produkcyjnego.

Photo Credit: BCN3D Technologies

Metal Pack pozwala na uzyskanie w pełni metalowego wydruku w zaledwie trzech krokach. Poza samym wydrukiem na urządzeniach z serii Epsilon, kolejne to usuwanie lepiszcza oraz ostateczny spiek w temperaturze topnienia metalu. Cały pakiet można już zamawiać od lokalnych partnerów BCN3D.

Ostatnią nowością jest filament PET CF15, czyli PET wzbogacony włóknem węglowym. Jest to najłatwiejsze w druku tworzywo kompozytowe z włóknem węglowy, które może być drukowane bezpośrednio na szkle. Jego właściwości mechaniczne zbliżone są do PAHT SF15, ale bez problemów z pochłanianiem wilgoci, co sprawia, że z powodzeniem można używać go nawet w wilgotnym otoczeniu.

Photo Credit: BCN3D Technologies

PET CF15 został opracowany we współpracy z BASF Forward AM. Jego wysoka odporność na ciepło, wytrzymałość oraz sztywność, jak również kompatybilność z materiałami podporowymi sprawiają, że filament ten może być wykorzystywany w bardzo szerokim zakresie zastosowań w przemyśle.

Źródło/Source: Informacje prasowe/ Press release

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: BCN3D Technologies

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments