Vlare Slicer – darmowy slicer dla fotopolimerowych drukarek 3D

Kategoria: Programy i strony www 22 gru 2023

Slicer to kluczowe narzędzie, z którego korzystamy podczas druku 3D. Dzięki niemu nasza drukarka 3D wie dokładnie jakie czynności ma wykonać, aby obiekt wirtualny zamienić w rzeczywisty. Na rynku znajdziemy zdecydowanie więcej slicerów przeznaczonych dla technologii FDM niż technologii fotopolimerowej, dlatego też zawsze warto przyjrzeć się mniej znanym rozwiązaniom, które opracowano dla drukarek 3D należących do tej drugiej grupy. Jednym z nich jest darmowy Vlare Slicer.

Rynek darmowych slicerów przeznaczonych do pracy z fotopolimerowymi drukarkami 3D jest dość wąski. Znajdziemy na nim przede wszystkim oprogramowanie ChituBox, Lychee Slicer, czy też NanoDLP. Każdy z nich ma grono swoich zwolenników, jak również przeciwników. Niestety rozwiązania te są zazwyczaj okrojonymi w funkcje wersjami slicerów płatnych, dlatego też musimy pogodzić się z ich ograniczeniami lub zapłacić za wersję bardziej zaawansowaną.

Oprogramowaniu, któremu można się przyjrzeć jest Vlare Slicer. Opracowane zostało ono przez zespół inżynierów oraz programistów, którzy są znani przede wszystkim z Vlare Core, czyli open sourceowej elektroniki sterującej dla nowej generacji drukarek 3D, pracujących w technologii MSLA. Widząc potrzebę rozwiązania, które umożliwi proste i intuicyjne przygotowywanie plików do druku 3D, stworzyli oni darmowe oraz łatwe w obsłudze oprogramowanie typu slicer.

Photo Credit: Vlare

Vlare Slicer oferuje wszystkie podstawowe funkcje, znane również z innych tego typu narzędzi. Możemy więc dodawać w nim automatyczne podpory oraz inne struktury wsparcia, korzystając z predefiniowanych profili, możemy tworzyć modele puste w środku oraz dodawać do nich otwory odpowietrzające. Znajdziemy też tutaj również funkcje mniej popularne, ale niezwykle przydatne w określonych branżach. Najważniejszą z nich jest możliwość dodawania podpisów do modeli 3D oraz możliwość łączenia lub odejmowania od siebie dwóch odrębnych brył.

Photo Credit: Vlare

Całość podana jest pod postacią przyjaznego użytkownikowi interfejsu z możliwością przełączania go w tryb podstawowy, dla mniej zaawansowanych, oraz ekspercki, dla tych, którzy obracają się w świecie druku 3D nieco dłużej. Software obsługuje wszystkie najpopularniejsze formaty plików CAD, takie jak na przykład STL, 3MF, VLR, OBJ, IGS, 3DS, BREP, STEP, DXF, FBX, IFC, 3D oraz IGES.

Photo Credit: Vlare

To, czego możemy się jednak obawiać, to częstotliwość aktualizacji, która może świadczyć o stopniowym braku zainteresowania oprogramowaniem ze strony dewelopera. Chociaż za plus możemy uznać dostępność softu na platformy z systemami Windows oraz Mac OS, tak ostatnia wersja na „okienka” pochodzi z 12 stycznia 2023 roku, a wersja na „nadgryzione jabłka” z 19 listopada 2022 roku.

Źródło/Source: www.3dnatives.com

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: Vlare

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments