Procter & Gamble wdraża platformę 3DEXPERIENCE, aby usprawnić etapy projektowania, produkcji i pakowania produktów

Kategoria: Programy i strony www 24 maj 2017

Jakiś czas temu na łamach Centrum Druku 3D opisywałem platformę 3DEXPERIENCE – platformę do zarządzania procesami produkcyjnymi w przedsiębiorstwach, autorstwa Dassault Systèmes, czołowego dostawcy oprogramowania dla inżynierów. Tak jak wspominałem w artykule, system jest na tyle obszerny i funkcjonalny, że pozwala na zarządzenie dosłownie każdym etapem produkcji produktu – począwszy od jego projektowania, poprzez tworzenie lub modyfikację linii produkcyjnej, na której będzie tworzony, a skończywszy na jego logistyce. Oprócz tego, posiada szereg funkcji ułatwiających jego wizualizację – czy to na poziomie linii produkcyjnej, czy na półkach wirtualnego sklepu.

Jednym z klientów Dassault Systèmes, który zdecydował się na wdrożenie systemu jest koncern Procter & Gamble (P&G) – jedna z największych korporacji świata w obrębie produktów FMCG. Firma zaimplementowała dwa moduły wchodzące w skład 3DEXPERIENCE – “Perfect Product” i “Perfect Package”. Dzięki temu wdrożeniu, tysiące pracowników P&G otrzymało dostęp do olbrzymiej bazy danych, mogąc wspólnie usprawniać i nadzorować etapy projektowania, produkcji i pakowania produktów wprowadzanych na rynek.

P&G funkcjonuje w 80 krajach na całym świecie, zatrudniając ponad 105 tysięcy pracowników. W palecie produktów znajdują się m.in. detergenty, artykuły higieniczne, maszynki do golenia oraz lekarstwa. Do tej pory firma korzystała z rozwiązań Dassault Systèmes w postaci CATII i Enovii – specjalistycznych programów typu CAD do projektowania oraz przeprowadzania symulacji. Dzięki wdrożeniu 3DEXPERIENCE, ponad 180 tysięcy pracowników odpowiedzialnych za badania i rozwój, kontrolę jakości oraz logistykę, otrzymało narzędzie, które spina wszystkie procesy w całość i udostępnia je wszystkim w czasie rzeczywistym.

Głównym powodem implementacji nowego środowiska pracy była chęć usprawnienia kanałów komunikacji pomiędzy oddziałami na całym świecie i zintensyfikowanie prac nad nowymi produktami. P&G, które działa w różnych krajach o odmiennej specyfice i kulturze pracy, wdrożenie spójnego środowiska, za pomocą którego wszyscy pracownicy odpowiedzialni za dany etap tworzenia produktu będą mieli bezpośredni wgląd w bieżący postęp prac, niesie olbrzymią poprawę jakości i przyspiesza procesy projektowe i produkcyjne.

Użytkownicy systemu otrzymali możliwość szybkiego pozyskiwania dostępu do spójnych i dokładnych specyfikacji dotyczących produktu i jego opakowania, a ścieżka nazywana “pojedynczym źródłem prawdy”, znacząco redukuje czasochłonność pracy. Istotnym walorem jest też bieżące udostępnianie danych klientom końcowym, aby lepiej poznać trendy, ich potrzeby oraz sposób wykorzystania produktu.

Źródło: www.engineering.com

O autorze
Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu i Business Development Manager w CD3D Sp. z o.o. Od stycznia 2013 roku związany z branżą druku 3D.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments