Glaciarys AR3 – żywica przeciwdrobnoustrojowa od Copper3D

Kategoria: Druk 3D w medycynie Materiały do druku 3D 07 kw. 2021

Copper3D to firma znana przede wszystkim z produkcji przeciwdrobnoustrojowych filamentów, przeznaczonych dla szeroko pojętej branży medycznej. Aby jeszcze bardziej wpasować się w te potrzeby firma ogłosiła właśnie wprowadzenie do oferty fotopolimerowych żywic tego typu.

Copper3D to startup, który dwa lata temu zaprezentował światu filament antybakteryjny, zwalczający przenoszenie niebezpiecznych bakterii i wirusów o wysokich wskaźnikach replikacji, takich jak na przykład HIV. Specjalnie opracowany dodatek nanomiedziowy pozwala na dodanie tego typu właściwości do polimerów takich jak na przykład PLA lub TPU.

Rok później, wykorzystując możliwości swoich materiałów, Copper 3D zaprezentował zaprojektowane przez siebie urządzenia przeciwdrobnoustrojowe, które miały ograniczać ryzyko zakażenia wirusem HIV, w czasie karmienia piersią. Pomysł ten opierał się na nielicznych badaniach, które dowodziły, że stosowanie filtrów na bazie miedzi mogą inaktywować HIV w mleku matki.

Kolejny pomysł na zastosowanie produktów Copper3D narodził się wraz z wybuchem pandemii COVID-19. Filamenty tego producenta wykorzystywane były między innymi do produkcji masek ochronnych. Pomimo przeznaczenia opracowanych przez chilijsko-amerykańską firmę materiałów, druk 3D w technologii FDM nie zawsze jest wystarczający dla potrzeb branży medycznej. Z tego właśnie względu opracowano przeciwdrobnoustrojową żywicę fotopolimerową, która pozwoli na zwiększenie precyzji oraz rozdzielczości druku 3D wykonanych z niej elementów.

Otwarcie się na technologię typu SLA związane było przede wszystkim z chęcią wsparcia chirurgii oraz stomatologii, gdzie wymagane są materiały o szczególnych właściwościach. Żywica Glaciarys AR3 została już przetestowana przez chirurga ortopedę, który wykonał z niej narzędzie wspomagające go podczas skomplikowanej operacji barku. Według jego relacji tworzywo to w stu procentach spełniło swoje zadanie i idealnie sprawdza się w tego typu sytuacjach.

Nowa żywica od Copper3D jest biokompatybilna oraz zgodna z normą ISO22196. Jej najważniejszymi zaletami jest eliminacja bakterii Escherichia coli oraz Staphylococcus aureus.

Źródło: www.3dnatives.com

Grafika przewodnia: www.pixabay.com, na licencji Pixabay License, autor: geralt

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments