Obudowa do Banana Pi

Kategoria: Projekty 3D 21 cze 2017

Raspberry Pi to mini komputer, który zrewolucjonizował amatorską elektronikę i elektrotechnikę, umożliwiając rzeszom pasjonatów i hobbystów tworzenie nieskończenie szerokiej gamy urządzeń i gadżetów w zaciszu domowym. Można śmiało powiedzieć, że jego wpływ na rozwój ruchu makerskiego i DIY był równie wielki jak pojawienie się Arduino i drukarek 3D typu RepRap. Jest dziś nieodzowną częścią każdego projektu elektronicznego lub robotycznego, prowadzonego w szkołach i FabLabach.

Jak każdy tego typu projekt, dość szybko doczekał się swoich klonów. Jednym z nich Banana Pi M2, różniące się od swojego pierwowzoru zaledwie szeregiem komponentów oraz ceną. Zostało stworzone przez chińską firmę Sinovoip i jest oferowane w cenie niespełna 160 PLN brutto.

Jego dwie główne zalety w stosunku do pierwowzoru, to kwadratowy kształt, który dużo lepiej można wpasować w projektowane urządzenie oraz wbudowana pamięć EMMC na poziomie 8GB, pozwalająca np. na instalację własnego systemu operacyjnego, bez konieczności wykorzystania dodatkowej karty SD.

Pełna specyfikacja techniczna Banana Pi M2:

 • rodzaj pamięci: DDR3
 • pojemność pamięci RAM: 1GB
 • procesor: H3 ARM Quad-Core
 • wymiary: 65 x 65 mm
 • rodzaj architektury: Cortex A7
 • napięcie zasilania: 5V DC
 • system operacyjny: Android, Debian, OpenSuse, Raspbian, Ubuntu
 • układ graficzny: ARM Mali-400MP2
 • kodowanie video H.264 BP/MP/HP, H.265/HEVC 4k, MPEG1/2, MPEG4, OpenGL ES 2.0, VP8
 • płyta prototypowa w zestawie
 • protokół komunikacyjny IEEE 802.11b/g/n
 • rodzaje złącza: 40pin, HDMI, USB A x2, USB B micro, kołkowe, port CSI, zasilające
 • Interfejs: Ethernet, GPIO, I2C, I2S, IrDA, SPI, UART, USB 2.0
 • Właściwości programatorów/kasowarek: gniazdo pamięci microSD, moduł Bluetooth/WiFi.

Chcąc korzystać z Banana Pi w sposób niezależny (od np. większego urządzenia, którym ma sterować), potrzebujemy do niego obudowy. Thingiverse jest dość ubogie pod tym względem – mamy do dyspozycji raptem kilka projektów, które są albo mało funkcjonalne, albo po prostu brzydkie. Postanowiliśmy stworzyć własną wersję, która może nie rzuca na kolana designem, ale zapewnia łatwy wydruk 3D i dobrze chroni komputer.

Projekt został przygotowany w darmowym programie Autodesk 123D Design.

Podstawa posiada wewnątrz osiem otworów na śruby – cztery służą do montażu Banana Pi, cztery do montażu górnej obudowy.

Wydruk zrealizowaliśmy na Panowin F1. Jako że model ma podstawę o wymiarach 10 x 10 cm, zajął praktycznie cały stół roboczy drukarki 3D. Jednakże obudowa była drukowana z EasyPLA Fiberlogy, więc nie mieliśmy żadnego problemu ze skurczem. Wysokość drukowanej warstwy ustawiliśmy na 0,2 mm.

Realizując już wiele wydruków 3D na Panowinie, zauważyliśmy że najlepiej jest drukować modele na domyślnym rafcie, który zapewnia idealną przyczepność wydruku 3D do stołu. Niestety minus tego rozwiązania jest taki, że przy tak dużych powierzchniach nie prezentuje się to najlepiej… Dodatkowo pozostają ślady sześciokątów, z których zbudowany jest raft. Cóż, obudowa nie zdobędzie nagrody “najpiękniejszego wydruku 3D z PLA”, ale nie to było celem projektu.

Mimo że wydruk był naszym pierwszym podejściem, Banana Pi idealnie wpasowała się w obudowę. Z tyłu wsunęliśmy antenę do modułu WiFi, a sam komputer dokręciliśmy do obudowy.

Na koniec złożyliśmy obudowę w całość i skręciliśmy śrubami.

Projekt jest dostępny do pobrania na Thingiverse.

O autorze
Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu i Business Development Manager w CD3D Sp. z o.o. Od stycznia 2013 roku związany z branżą druku 3D.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments