Ubisoft wykorzystuje druk 3D do tworzenia kostiumów w grze Just Dance 2023

Kategoria: Projekty 3D 17 lut 2023

Just Dance, jedna z flagowych gier firmy Ubisoft, na rynku ukazuje się od ponad czternastu lat, nieustannie podbijając serca graczy, którzy przed konsolą mogą zaprezentować swoje umiejętności taneczne. Tegoroczna edycja powstała z niewielkim udziałem druku 3D, ponieważ jeden z futurystycznych kostiumów tancerki prezentującej układ taneczny na ekranie telewizora, wykonany został w tej właśnie technologii.

Just Dance po raz pierwszy ukazało się w 2009 roku na konsoli Nintendo Wii, czyli systemie stworzonym dla gier ruchowych. Od tamtej chwili gra ukazuje się regularnie, praktycznie na wszystkie dostępne w danej generacji konsole stacjonarne. Tegoroczna edycja jest wersją numer czternaście i nosi nazwę Just Dance 2023.

Twórcą Just Dance jest Ubisoft, producent gier z serii Assassin’s Creed, Far Cry, Watch Dogs, czy Prince of Persia. Marka ta skierowana jest głównie dla graczy casualowych, którzy w grach szukają przede wszystkim czystej rozrywki oraz sposobu na odstresowanie się po ciężkim dniu pracy i robią to sporadycznie.

Celem omawianej dzisiaj gry jest samodzielne odtwarzanie ruchów tancerki, w rytm najpopularniejszych hitów muzyki rozrywkowej. Konsola śledzi nasze ruchy, albo przy pomocy kontrolerów ruchowych, albo innych urządzeń rejestrujących nasz ruch, takich jak na przykład kamera. Ilość przyznawanych nam punktów, jest zależna od poziomu pokrycia naszych ruchów z ruchami wzorcowymi prezentowanej tancerki lub tancerza.

Photo Credit: Ubisoft

Wspomniani tancerze występują w formie bezosobowej, tzn. nie posiadają twarzy, ani koloru skóry, ale za to ubrani są w różnego rodzaju stroje. Ich wizerunek pozyskiwany jest w sesjach motion capture na tak zwanych green screenach. Oznacza to, że w większości przypadków prawdziwi tancerze faktycznie noszą dany kostium, szczególnie jeśli jest on bardzo rozbudowany i skomplikowany, przez co trudno byłoby w post produkcji prawidłowo zaanimować jego ruchy.

Photo Credit: Ubisoft

Jeden z kostiumów umieszczonych w Just Dance 2023, który noszony jest przez postać Night Swan był na tyle wyszukany i skomplikowany, że przy jego „budowie” posłużono się zarówno technologią druku 3D, jak również cięciem laserowym. Wyposażono go chociażby w 300 niezależnie poruszających się oraz rozmieszczanych ręcznie piór, jak również inne elementy utrzymujący całą konstrukcję w odpowiednim ułożeniu.

Twórcy kostiumu nie zdradzają dokładnie z jakiej technologii druku 3D skorzystali. Można jednak przypuszczać, że posłużono się metodą typu SLA, ponieważ przy stosunkowo niskich kosztach, daje ona możliwość niemal perfekcyjnego wykończeniu modeli, które praktycznie nie wymagają żadnej dodatkowej obróbki.

Photo Credit: Ubisoft

Nie jest to pierwszy przypadek wykorzystania technologii druku 3D w grze Just Dance. W edycji z 2021 roku wykonano przy jej pomocy futurystycznie wyglądającą protezę ręki oraz napierśnik dla jednej z ówczesnych tancerek.

Źródło/Source: www.3dnatives.com

Grafika przewodnia/Cover Photo Credit: Ubisoft

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments