Projekt tygodnia – ozdoby choinkowe cz.1

Kategoria: Projekty 3D 17 gru 2017

Tydzień temu, przy pomocy technologii FDM, wykonaliśmy zestaw dwóch ozdobnych reniferów. Dzisiaj, korzystając z plotera laserowego, przygotujemy kilka ozdób choinkowych.

Kontynuujemy nasz grudniowy cykl świąteczny. Do Wigilii pozostały nam dwa projekty tygodnia, dlatego też wykorzystamy je na wykonanie ozdób świątecznych na choinkę, którą niektórzy pewnie już przystroili, a inni zrobią to za tydzień lub wcale. Dzisiejsze ozdoby wykonamy przy pomocy plotera laserowego.

Na portalu Thingiverse znajdziemy mnóstwo projektów ozdób choinkowych, z czego całkiem sporo przygotowanych jest właśnie pod cięcie laserem. Zdecydowałem się na wykonanie trzech rodzajów bombek kulistych (z motywem mandarynki, w kształcie gwiazdy oraz „okrągłą” z motywem gwieździstym).

Wszystkie modele wycinałem z 3 mm sklejki topolowej, ustawiając moc lasera na 85% i wykonując dwa powtórzenia przejazdów lasera.

Zaczynamy od sklejenia każdej z bombek, które wykonujemy według tego samego schematu. W pierwszej kolejności należy posmarować klejem wszystkie elementy boczne, a po chwili, jak klej lekko podeschnie, zakładamy je kolejno na dwa elementy centralne. Uformowanie właściwego kształtu jest trochę kłopotliwe, więc najlepiej ustawić gotowy model na stojąco i delikatnie nadać mu właściwy kształt, w momencie jak klej zaczyna już mocniej wiązać.

Kiedy klej jest już suchy, przechodzimy do pomalowania modeli na biało. Szybką “lakiernię” przygotowujemy z głębokiego pudełka, na którego dnie układamy bombki. Dzięki temu aplikowana z puszki sprayu farba nie będzie rozprzestrzeniać się na boki. Posłużyłem się emalią do drewna, która, jak się okazało, bardzo słabo kryła, przez co zmuszony byłem nałożyć kilka jej warstw. Po skończeniu malowania, przez kilka godzin pozwalamy im dobrze wyschnąć.

Przystrajanie bombek zaczniemy od tej w kształcie gwiazdy. Wewnętrzną część modelu (gdzie stykają się ze sobą wszystkie odnogi) smarujemy klejem Magic po czym zasypujemy to miejsce brokatem, otrząsając na końcu jego nadmiar. Zewnętrzne części ramion gwiazdy obklejamy błyszczącymi cyrkoniami. Na sam koniec, za pomocą kleju na gorąco przyklejamy wyciągniętą wcześniej z dowolnej bombki, zawieszkę.

Jako drugą, zajmiemy się bombką kulistą z motywem gwieździstym. Wszystkie jej krawędzie zewnętrzne oraz wewnętrzne smarujemy klejem na gorąco, po czym przyklejamy do nich okrągłe, puchate śnieżynki, które można kupić w sklepie dla plastyków. Na koniec, tak jak poprzednio, doklejamy zawieszkę.

Bombkę w kształcie mandarynki zrobimy w kolorze złotym. Aby uzyskać taki efekt wystarczy całość spryskać niedbale sprayem z farbą w takim właśnie kolorze. Dodatkową ozdobę uzyskamy przywiązując kilka kokardek oraz wstążkę, na której powiesimy bombkę na choince.

Gotowe ozdoby prezentują się w następujący sposób.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments