Nowy filament z włóknem węglowym od holenderskiego Royal DSM

Kategoria: Materiały do druku 3D 20 wrz 2018

Filamenty z włóknem węglowym przeznaczone są przede wszystkim do zastosowań inżynierskich, czyli wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie potrzebujemy wykonać elementy o możliwie jak największej wytrzymałości. Zapotrzebowanie na takie wydruki 3D ciągle rośnie i z tego właśnie względu na rynku pojawia się coraz więcej tego typu materiałów. Jednym z najnowszych jest pochodzący od holenderskiej firmy Royal DSM filament o zapadającej w pamięć nazwie Novamid ID1030 CF10.

Wzbogacanie filamentów włóknami węglowymi to jeden ze sposobów na uzyskanie mocnego tworzywa technicznego. Pomimo, że włókna te występują w postaci pociętej, co przeczy niejako idei ich sposobu działania, to i tak sprawia to, że otrzymujemy w ten sposób jedne z najbardziej wytrzymałych filamentów, który doskonale spełnia swoją rolę w większości wymagających aplikacji.

Materiałem bazowym Novamid ID1030 CF10 jest PA6/66, które wzmocniono zaledwie 10% mieszanką włókna węglowego. Jest to zdecydowanie mniej w porównaniu do konkurencyjnych tworzyw, ale jak zapewnia producent, pozwala to na uzyskanie modeli o właściwościach zbliżonych do tych wykonanych przy pomocy formowania wtryskowego. Materiał jest zarazem łatwy w druku 3D i umożliwia ekstruzję ze stosunkowo dużymi prędkościami.

Według producenta Novamid ID1030 CF10 przeznaczony jest przede wszystkim do wykonywania części strukturalnych, które będą się charakteryzować dużą sztywnością, wytrzymałością na rozciąganie oraz wysoką stabilnością wymiarową. Cechy te pozwalają więc na wykorzystanie go przede wszystkim w przemyśle motoryzacyjnym.

Testy druku 3D przeprowadzane były na wielu popularnych konstrukcjach, takich jak na przykład Ultimaker S5 oraz urządzenia German RepRap. Jedyne na co musimy zwrócić uwagę to fakt, czy nasza drukarka 3D posiada dyszę z materiału odpornego na ścieranie. Tworzywo dostępne jest zarówno w średnicy 1,75 mm, jak i 2,85 mm.

Źródło: www.tctmagazine.com, www.dsm.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments