Super Discovery – wielkoformatowa drukarka 3D od CNC Barcenas

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 30 lis 2018

CNC Barcenas to hiszpańska firma, która trudni się produkcją oraz sprzedażą obrabiarek CNC oraz sprzedażą skanerów 3D. Przez kilka ostatnich lat zajmowała się również opracowywaniem serii własnych drukarek 3D, w efekcie czego na rynku pojawiły się dwa ogromne urządzenia z linii Discovery. Super Discovery to większa z nich.

Super Discovery to drukarka 3D pracująca w technologii FDM, która jako materiału wyjściowego używa filamentu lub granulatu. Ze względu na fakt, że jest to urządzenie wielkoformatowe, to drugie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej ekonomiczne, przy tworzeniu ogromnych wydruków 3D.

Granulat przechowywany jest w specjalnym mieszalniku, który jednocześnie jest w stanie go suszyć. Wilgotne granulki mogą bowiem wpłynąć negatywnie na jakość wydruku, ponieważ w wysokiej temperaturze zgromadzona w nim woda zaczyna się gotować, a to nie tylko pogarsza jakość powierzchni modelu, ale powoduje również, że jest on mniej wytrzymały. Materiał podawany jest do ekstrudera napędzanego podajnikiem ślimakowym za pomocą specjalnej rurki.

Obszar roboczy Super Discovery to 1300 x 2500 x 1000 mm. Aby proces druku 3D nie trwał całymi dniami lub tygodniami zastosowano dość nietypowy zakres wysokości układanej warstwy. W zależności od potrzeb może wynosić ona od 0,5 mm do niespotykanych 10 mm. Dysza głowicy drukującej ma w tym wypadku średnicę 2 mm.

Co ciekawe głowica jest w stanie rozgrzać się do temperatury 450oC, co w teorii pozwala na drukowanie z materiałów wysokotemperaturowych, takich jak na przykład ULTEM. Oczywiście ciężko sobie wyobrazić aby wydruk z takich tworzyw mógł odbywać się w pełnym zakresie obszaru roboczego, ale zdecydowanie jest to największa drukarka 3D, która może z tego typu materiałami pracować.

Cena urządzenia nie jest podawana do wiadomości publicznej, co ma być spowodowane możliwością indywidualnej jego konfiguracji. W chwili obecnej CNC Barceans jest na etapie poszukiwania lokalnych dystrybutorów na rynku europejskim oraz amerykańskim.

Źródło: www.fabbaloo.comwww.discovery3dprinter.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments