Nowa drukarka 3D oraz trzy filamenty od XYZprinting

Kategoria: Desktopowe drukarki 3D Materiały do druku 3D 14 lis 2018

Trwające właśnie we Frankfurcie targi formnext są dla wielu firm najlepszą okazją w roku do zaprezentowania swoich nowych produktów. Z okazji tej skorzystał również jeden z największych i najpopularniejszych producentów drukarek 3D firma XYZprinting, na której stoisku można zobaczyć jedną nową drukarkę 3D oraz trzy nowe rodzaje filamentu na bazie PLA.

Najnowszym urządzeniem od XYZprinting jest drukarka 3D da Vinci Color AiO. Jest to maszyna typu FDM, która bazuje na modelu da Vinci Color, czyli jest w stanie wykonywać kolorowe wydruki 3D. Dodatkowymi zaimplementowanymi przez producenta opcjami są skaner 3D oraz grawerka laserowa. Dzięki nim urządzenie to ma być najbardziej kompletną kolorową drukarką 3D tego typu na świecie.

Wszystkie z zaprezentowanych rodzajów filamentów bazują na najpopularniejszym tworzywie stosowanym w druku 3D w technologii FDM, czyli PLA. Pośród nich znajdziemy PLA antybakteryjne, z dodatkiem miedzi oraz z dodatkiem włókna węglowego.

Antybakteryjne PLA, dzięki zawartemu w nim środka antybakteryjnego jest w stanie zabić do 99% bakterii, pośród których znajdziemy między innymi E. coli. Wyniki te potwierdzone są poprzez testy przeprowadzone przez RoHS oraz REACH. Materiał ten może znaleźć zastosowanie między innymi w szkołach oraz placówkach medycznych. Możemy go kupić w czterech różnych kolorach: białym, czerwonym, żółtym oraz zielonym neonowym.

Kolejnym materiałem jest PLA z domieszką miedzi. Wraz z nim zaprezentowano również specjalną wzmocnioną dyszę, która będzie mogła z nim współpracować bez obawy o szybkie jej wytarcie i poszerzenie średnicy. Tworzywo to zawiera aż 65% proszku miedziowego, dzięki czemu jest ciężki i nadaje się do polerowania. Filament ten przeznaczony jest przede wszystkim dla hobbystów.

PLA z włóknem węglowym przygotowano przede wszystkim do zastosowań inżynieryjnych, takich jak wykonywanie prototypów funkcjonalnych, dronów oraz innych zdalnie sterowanych modeli. Filament ten zawiera tylko 10% włókna węglowego, ale według producenta jest to ilość zupełnie wystarczająca do uzyskania wysokiej wytrzymałości przy zachowaniu odpowiedniej lekkości.

Firmę XYZprinting można znaleźć na hali 3.1, na stoisku D10.

Źródło: www.all3dp.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments