FELIX Pro 3 – “przemysłowa” drukarka 3D od FELIXprinters

Kategoria: Desktopowe drukarki 3D 16 sty 2019

Rozpoznawalna swego czasu w naszym kraju firma FELIXprinters posiada całkiem bogatą ofertę drukarek 3D, skierowanych zarówno dla amatorów, jak również sektora edukacji oraz firm projektowych. Lista ta została nie tak dawno poszerzona o urządzenie FELIX Pro 3, które skierowane jest dla potrzeb zastosowań firm z branży przemysłowej.

FELIXprinters to jeden z bardziej rozpoznawalnych producentów drukarek 3D, wywodzących się z Holandii. W Polsce urządzenia te były kiedyś rozpoznawalne między innymi za sprawą ich dystrybutora, firmy Jelwek oraz dostępnych na naszym rynku bliźniaczych konstrukcji równie rozpoznawalnej rodzimej firmy. W dobie powszechnej dostępności do niemal dowolnej drukarki 3D konstrukcje FELIX odeszły u nas nieco w zapomnienie, co nie oznacza, że ich producent zwinął żagle i przestał rozwijać swoje urządzenia, które nadal cieszą się popularnością w innych państwach europejskich.

Określanie drukarki 3D FELIX Pro 3 mianem przemysłowej jest lekkim nadużyciem. Precyzując więc to sformułowanie należy powiedzieć, że urządzenie to powstało w celu integracji z obiegiem procesów przemysłowych i może stanowić ich uzupełnienie. Ciężko bowiem nazwać przemysłowym urządzenie, które posiada otwartą konstrukcję, a jego głowica nagrzewa się maksymalnie do temperatury 275oC i jest w stanie przetwarzać materiały takie jak PLA, ABS-X, PETG, czy PVA. Na liście próżno więc szukać filamentów wysokotemperaturowych.

FELIX Pro 3 nie odstaje od przyjętych obecnie standardów, wyposażono go więc z system automatycznej kalibracji prawidłowej odległości głowicy od platformy roboczej. Znajdziemy tutaj również system dwugłowicowy, który pozwala na dwukolorowy druk 3D, lub pracę z filamentem podporowym typu PVA. System zmiany głowicy jest w pełni automatyczny i zajmuje mniej niż 10 sekund.

Urządzenie wyposażono również w bardzo wydajny system chłodzenia, dzięki któremu głowice drukujące możemy zarówno szybko rozgrzać, jak również schłodzić. Zamontowanie dwóch wiatraków o dużej mocy odpowiada z kolei za optymalne chłodzenie drukowanych w 3D obiektów.

Kontrola drukarki 3D odbywa się przy pomocy zintegrowanego ekranu dotykowego, wyposażonego w płynny oraz intuicyjny interfejs. Pozwala on na monitorowanie urządzenia, jak również zarządzanie nim przez wielu użytkowników, znajdujących się w zasięgu danej sieci.

Specyfikacja:

  • obszar roboczy: 235 x 244 x 235 mm,
  • waga: 11,5 kg,
  • wysokość warstwy: 50-250 mikrometrów,
  • maksymalna temperatura platformy roboczej: 105oC,
  • średnica dyszy: 0,35 mm, 0,5 mm, 0,7 mm,
  • średnica filamentu: 1,75 mm.

Ceny FELIX Pro 3 zaczynają się od 2.600 €.

Źródło: www.3ders.org

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments